Sektor biogazu i biometanu dostarcza już do Europy 18,4 mld m3 odnawialnego gazu, jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez European Biogas Association.

Biogaz i biometan mogą pokryć 62% zapotrzebowania na gaz

„(…) W perspektywie średnioterminowej nasz sektor jest kluczowym filarem strategii REPowerEU, w tym rozmieszczaniem 35 mld m3 zrównoważonego biometanu rocznie do 2030 r. w celu łagodzenia zmian klimatu i wzmocnienia strategicznej autonomii UE. Do 2050 roku może dostarczać nawet 167 mld m3 i pokrywać 62% zapotrzebowania na gaz ”- wyjaśnił Harmen Dekker, dyrektor generalny EBA.

Łączna produkcja biogazu i biometanu w 2021 r. wyniosła 196 TWh, czyli 18,4 mld m3 energii. Odpowiada to całkowitemu zużyciu gazu ziemnego w Belgii i stanowi 4,5% zużycia gazu w Unii Europejskiej w 2021 r. Podczas gdy przemysł biogazowy znajdował się w stagnacji w ciągu ostatniej dekady, produkcja biometanu nadal rośnie.

Reklama

20% wzrostu produkcji biometanu

Zapotrzebowanie na biometan jest duże. W ubiegłym roku sektor odnotował bezprecedensowy wzrost. W 2020 r. produkcja biometanu w Europie wyniosła 31 TWh lub 2,9 mld m3. Liczba ta wzrosła do 37 TWh lub 3,5 mld m3 w 2021 r., co stanowi wzrost o 20%.

Jeszcze większy rozwój spodziewany jest w 2022 r., dzięki uruchomionej rekordowej liczbie nowych instalacji biometanu (184).

Łączna produkcja biometanu i biogazu w Europie (mld m3); źródło: EBA

Jaki był rok 2022 dla branży biogazu i biometanu?


Rozpowszechnienie gazów odnawialnych

Rozpowszechnianie gazów ze źródeł odnawialnych pociąga za sobą znaczny wkład w realizację celów klimatycznych, ale także w uniezależnienie UE od importu gazu ziemnego.

Potrzeba większej niezależności energetycznej łączy się ze spadającymi kosztami produkcji biometanu, które są już znacznie poniżej oczekiwanej średniej ceny gazu na rok 2022. Oczywiste jest zatem, że przyspieszenie produkcji biometanu i przyspieszenie przejścia na czystą energię mają duże znaczenie dla stabilizacji cen gazu i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Zastosowanie biometanu może również zwiększyć dostępność i przystępność cenową nawozów organicznych do produkcji żywności. Według raportu statystycznego EBA z 2022 r. Europa mogłaby już dziś zaoszczędzić 0,6 mld m3 zużycia gazu ziemnego, zastępując 5–6% syntetycznych nawozów azotowych pofermentem.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Więcej informacji: EBA

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE