Energia pozyskiwana z biomasy stanowi jedną z największych części OZ E w Polsce. W naszym interesie jest, aby paliwo było jak najlepszej jakości oraz by pozyskiwano je zrównoważonych źródeł, o czym mówi Dyrektywa RED II, która wprowadziła system certyfikacji tzw. KZ R. Jednak przede wszystkim istotne są parametry spalanej biomasy.
Badania biomasy są ważne
Aby odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule, należy przedłożyć kilka kwestii. Przede wszystkim należy rozróżnić rodzaje biomasy. Biomasę możemy podzielić na tzw. biomasę agro, która ma pochodzenie rolnicze np. z łusek słonecznika, owsa, słomy, a drugim rodzajem biomasy jest ta pochodzenia drzewnego zwana również biomasą leśną, która składa się głównie z trocin, zrębków itp. Wykorzystując biomasę na cele energetyczne mamy do wyboru także różne jej formy np.: brykiet, pellet czy też drewno kawałkowe.
Pojawia się pytanie: którą biomasę i w jakiej formie badać? Badania powinno się wykonywać dla każdego jej rodzaju, ponieważ biomasa nie jest równa biomasie. Najlepszym sposobem byłoby badanie gotowego produktu, ponieważ można wtedy określić wpływ przygotowania wyrobu na efekt końcowy.
Biomasa i wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Sprawdź!
Dana partia surowca może charakteryzować się różnymi zawartościami np. chloru, siarki czy azotu, które mają wpływ na długość sprawności kotła. W trakcie spalania biomasy wydzielają się również toksyczne gazy. W kontakcie powstałych gazów z parą wodną powstają kwasy, które są odpowiedzialne za szybką degradację i zużycie kotła. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wartość opałowa. Jak wspomniano wyżej, nie każda biomasa jest taka sama. W celu przeprowadzenia prawidłowego i całkowitego procesu spalania istotne jest, aby dobrać odpowiednią dawkę dozowanego powietrza. Do tego potrzebna jest wiedza na temat wartości opałowej danego paliwa. Takie dane powinny być podawane dla każdej partii produktu, ponieważ pozwala to efektywniej wykorzystywać gotowy produkt.
W jaki sposób badać biomasę, jaką biomasę można badać i jakie napotykamy problemy przy badaniach?
Z punktu widzenia laboratorium badawczego forma biomasy nie ma znaczenia. Każdą badaną próbkę należy rozdrobnić do frakcji poniżej 1 mm i zhomogenizować. Dopiero tak przygotowana próbka zostaje poddana analizie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby badanie każdej partii wytworzonego paliwa, niezależnie od sposobu wykorzystania przemysłowego czy też dla indywidulnych odbiorców. Z analitycznego punktu widzenia same analizy nie stwarzają problemów.
Biomasa jest „wdzięcznym” materiałem, przede wszystkim homogenicznym, a wyniki z oznaczeń wychodzą bardzo powtarzalnie.
Istotną kwestią jest udział tzw. frakcji biomasy w biomasie. Poza parametrami wspomnianymi wcześniej dla produktów przetworzonych jak np. pellet czy brykiet, powinno się oznaczać zawartość frakcji biomasy ponieważ producent deklarując brak dodatkowych substancji w paliwie miałby potwierdzenie takiej deklaracji w postaci procentowej zawartości frakcji biomasy.
Kto powinien badać biomasę? Dostawca czy odbiorca surowca?
Badania powinien zlecić wytwórca gotowego produktu, ponieważ trafia on do konsumenta i to jego parametry decydują o jakości procesu spalania. Nie zmienia to jednak faktu, że odbiorca surowca może wymagać od dostawcy potwierdzeń deklarowanych parametrów. W przypadku potwierdzonych wartości dla surowca i dla gotowego produktu mamy pewność, że paliwo wykorzystywane na cele energetyczne jest odpowiedniej jakości.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!