Autobusy wodorowe wożą już pasażerów poznańskiego MPK. Skąd pomysł na ich zakup? Jakie mają zalety? I czy są dużo droższe od tradycyjnych pojazdów? Pytamy o to Krzysztofa Dostatniego, prezesa MPK Poznań.
Skąd pomysł na paliwo wodorowe w komunikacji miejskiej?
MPK Poznań od lat prowadzi przemyślaną politykę taborową, stawiając na nowe technologie i ekologię. W miarę możliwości finansowych starsze autobusy spalinowe wymieniane są na nowe spełniające najwyższe normy w zakresie emisji zanieczyszczeń. Inwestujemy w autobusy zeroemisyjne. Wierzymy, że wodór to przyszłość transportu publicznego. Jest dostępny i przyjazny dla środowiska.
Pojazdy, w których jest wykorzystywany jako paliwo, mogą stać się alternatywą dla autobusów z silnikami spalinowymi, a w przyszłości nawet elektrycznych.
Jakie zalety mają pojazdy na wodór?
Podstawową zaletą jest, oczywiście, zeroemisyjność – reakcja chemiczna zachodząca w ogniwie paliwowym jest niezwykle czysta, jedynymi produktami ubocznymi są woda i ciepło. Nie można jednak zapominać również o innych walorach. Dla nas ważne jest, że zasięg autobusów wodorowych w każdych warunkach pogodowych jest porównywalny do zasięgu pojazdów z napędem konwencjonalnym. Jednokrotne tankowanie jest więc wystarczające do wykonywania codziennej pracy przewozowej na dowolnej linii.
Czytaj również: MPK Poznań stawia na wodór. I ma pierwszą taką stację!
Nie ma zatem konieczności przydzielania autobusów wodorowych do konkretnych linii, jak ma to miejsce np. w przypadku użytkowanych obecnie autobusów bateryjnych, które należy doładowywać na dworcach. Nie ma też potrzeby budowania dodatkowej infrastruktury ładowania na końcówkach tras, choć nie ukrywam, że z myślą o autobusach wodorowych na terenie zajezdni Warszawska wybudowaliśmy nową halę, w której można prowadzić codzienną obsługę zarówno autobusów z napędem spalinowym, jak i „elektryków” oraz „wodorowców”.
Czy autobusy na wodór są droższe w utrzymaniu?
Już same autobusy są znacznie droższe od tych z napędem konwencjonalnym, dlatego ich zakup nie byłby możliwy bez pozyskanego dofinansowania. 25 pojazdów, które użytkujemy, kupiliśmy – dzięki programowi Zielony Transport Publiczny – za jedną dziesiątą ich ceny. Natomiast jeśli chodzi o paliwo, dzięki wieloletniej umowie, którą podpisaliśmy z dostawcą wodoru, udało nam się uzyskać bardzo korzystne stawki w stosunku do cen rynkowych.
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Zielona Gmina:
Tekst: Lech Bojarski
Zdjęcie: MPK Poznań
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE