25 lat pelletowania drewna – przegląd z AMANDUS KAHL

AMANDUS KAHL

Ponad ćwierć wieku temu zaczęto pelletować pozostałości drewna, drewno rozbiórkowe i pył drzewny. Centrum pierwszych prób znajdowało się w Austrii. W połowie lat 90. pelletowanie drewna było jeszcze w powijakach – wiele metod zostało przetestowanych, zanim udało się osiągnąć dzisiejsze standardy i właściwości. Inżynieria procesowa, która początkowo charakteryzowała się trudnościami technicznymi, obecnie wyznacza najwyższe standardy.Pierwsze kroki w Austrii

Drewno jest jednym z najczęściej używanych surowców na świecie. W wielu gałęziach przemysłu jest wykorzystywane do produkcji różnych towarów. Surowiec jest podstawą niezliczonych procesów produkcyjnych – czy to przy produkcji mebli, czy przy budowie domów. Powstałe w ten sposób drewno rozbiórkowe, trociny, tarcica czy pył drzewny były praktycznie nie wykorzystywane aż do lat 90. – do momentu, gdy pojawił się temat „granulowania”.

W centrum tego procesu była prasa do pelletu. Ponieważ tego typu rozwiazanie z powodzeniem stosowano w przemyśle mieszanek paszowych, stało się to również celem w pelletowaniu biomasy. Znani producenci pras szybko przystąpili do wyścigu ze swoimi sprawdzonymi urządzeniami do mieszanek paszowych.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Za nimi podążały duże tartaki, które chciały granulować produkty uboczne – głównie drewno iglaste. W ten sposób narodził się kolejny rynek: sprzedaż pelletu drzewnego jako paliwa alternatywnego. Skupiono się na produkcji pelletu z drewna iglastego, bowiem w tym regionie Europy przeważa drewno iglaste i miekkie (drewno o gęstości nasypowej od 400 do 550 kg/m³), takie jak jodła, topola, świerk, olcha czy sosna.

W najprostszy sposób pozostałości drzewne zostały najpierw sprasowane w prasach paszowych. Podobnie jak w przypadku pelletowania pasz, odbywało się to przy użyciu tych samych składowych procesu: dozowania, kondycjonowania, pelletowania i chłodzenia. Ze względu na szybko rozwijający się rynek, firmy zdecydowały się od poczatku ulokować tam swoja działalność. Wśród nich także niemiecki producent maszyn AMANDUS KAHL.

Ustalenia proceduralne i niepowodzenia

Szybkie rozwój rynku i brak doświadczenia doprowadziły początkowo do licznych niepowodzeń w produkcji pelletu drzewnego. Prasy stosowane do wytwarzania pelletu były specjalnie zaprojektowane do mieszanek paszowych, a surowiec „drewno” miał inne wymagania.

Najmniejszy problem stanowiła konstrukcja odpowiedniej matrycy. Wykazano, że siły działające podczas pelletowania drewna wynoszą od 55 do 75 kW/t. Natomiast pelletowanie paszy wymaga jedynie od 12 do 18 kW/t – w zależności od jej rodzaju. W rezultacie producenci pras zostali zmuszeni do opracowania nowych projektów technicznych. Dzięki dążeniu do innowacji i cierpliwości ówczesnych właścicieli tartaków, stopniowo produkowano odpowiednie maszyny, wzmacniano łożyska, zmniejszano rozstaw rolek i wiele więcej. Przez długi czas „nauka przez działanie” była nadrzędną i powszechną dewizą.

Dziś – ponad 25 lat później

Ponad ćwierć wieku później pelletowanie drewna jest technologią procesową o ugruntowanej pozycji na rynku. Na całym świecie produkowanych jest w ten sposób około 35 milionów ton pelletu drzewnego. Poza tartakami i innymi firmami przemysłu drzewnego, specjalnie zaprojektowane do tego celu zakłady produkują teraz na dużą skalę również pellet drzewny zgodnie z najwyższymi standardami.

Poszerzyło się także portfolio rodzajów drewna do obróbki: drewno liściaste także używane jest dziś do kompresji. Jest to drewnoo gęstości nasypowej powyżej 550 kg/m³, takie jak buk, dąb czy jesion. Można również granulować amerykański gatunek sosny „Yellow Pine” lub akację i eukaliptus z Brazylii. Istnieją profesjonalne rozwiązania do skutecznego pelletowania prawie wszystkich gatunków drewna.

AMANDUS KAHL – ZAJRZYJ DO SHOWROOMU!

Rozwój techniczny maszyn również nie stał w miejscu. Prasy do pelletu spełniają wymagania dotyczące coraz większej wydajności, a także wymogi wysokiej efektywności energetycznej. Dziś AMANDUS KAHL oferuje prasę typu 65-1500 o wydajności od 8 do 12 t/h – w zależności od gatunku drewna. Prasa KAHL stosowana jest w zakładach o najwyższych wymaganiach produkcyjnych. Kilka linii pras zapewnia niezawodną i ciągłą produkcję, ale nawet mniejsze typy pras, które obejmują zakres wydajności od 2 do 5 t/h, są najnowocześniejszą i energooszczędna technologią zapewniającą wysoką jakość.

Nowe inwestycje w prasy i kompletne systemy świadczą o ciągłym rozwoju i optymalizacji technologii produkcji pelletu drzewnego w firmie AMANDUS KAHL. Przedsiębiorstwo pod koniec 2021 przekazało operatorowi w Chorwacji kompletną instalację KAHL o wydajności 8 t/h (dwie prasy typu 45-1250).

Systemy pelletowania drewna firmy AMANDUS KAHL: wysoka jakość i niezawodność działania „Made in Germany”

Od samego początku pelletowania drewna AMANDUS KAHL intensywnie zajmował się możliwościami i rozwiązaniami technicznymi. Firma od kilkudziesięciu lat z powodzeniem oferuje wysokiej jakości maszyny i systemy do produkcji pelletu drzewnego. KAHL wiele lat temu zajął się takimi obszarami jak mielenie na mokro czy suszenie drewna, dzięki czemu klienci już dziś otrzymują z Reinbeku najwyższe standardy techniczne. Dzięki innowacyjności i elastyczności firma i jej klienci zawsze znajdują najlepszy sposób na urzeczywistnienie projektów i wizji. „Wydajność energetyczna”, „redukcja kosztów” czy „optymalizacja sterowania” – wyzwania, które mają wpływ na wszystkie branże i którym AMANDUS KAHL potrafi sprostać od ponad 140 lat.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski