Nadeszła rocznica przyjęcia specustawy dla biogazowni rolniczych. Właśnie tę datę wybrano na sejmowe spotkanie, w trakcie którego omawiano rolę biogazu i biometanu w kluczowych dokumentach dyktujących politykę klimatyczną i energetyczną państwa. Aktualizacja KPEiK została omówiona przez branżowych ekspertów i reprezentantów rządu.
Odbyło się posiedzenie połączonych komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem spotkania było „Przedstawienie stanowiska rządu w sprawie przewidywanego miejsca biogazu i biometanu w aktualizowanym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu oraz w sprawie planowanych przez rząd zmian prawnych umożliwiających szybszą realizację inwestycji w obszarze biogazu i biometanu”.
Moment, na który branża długo czekała
Brak deklaracji związanych z rola biogazu i biometanu w Polsce od długiego czasu powodował niepewność inwestorów względem tego rynku. Uwzględnienie tego OZE w dokumentach strategicznych jest niezwykle istotne dla branży, a rząd nareszcie wziął to pod uwagę. Podczas posiedzenia łączonych komisji przedstawiciele sektora mieli szanse przedstawić, jakich zapisów oczekują.
– W scenariuszu bazowym przyjęliśmy wzrost z 300 MW do 420 MW mocy uzyskiwanych z sektora gazów odnawialnych.W ciągu najbliższych tygodni nastąpi aktualizacja Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu w scenariuszach ambitnych i liczymy, że tam wykorzystanie będzie jeszcze wyższe. Faktycznie szacujemy je na podstawie obowiązujących przepisów, ale liczymy, że może być większe dzięki takim programom jak Energia dla Wsi – mówi Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Efektem rozmów ma stać się ustalenie, jak dokładnie ujęty zostanie biogaz i biometan w tym systemie.
Czytaj dalej: Biznes biogazowy ma teraz swoją hossę?
Będą ułatwienia
Rzeczywiście środki na ten program zostały zwiększone. Wcześniej był to miliard złotych, obecnie na budowę instalacji produkującej biogaz lub biometan przeznaczono 2 mld zł. Trwają także prace nad stworzeniem systemu wsparcia dla biometanowni powyżej 1 MW. Ma się to odbyć na drodze procedowanej już ustawy UD89. Wśród pomysłów dotyczących ułatwień dla biogazowni, wymienić można także wydłużenie systemu wsparcia FIT FIP oraz aktualizacja zasad rozliczania biogazowni działających w wysokosprawnej kogeneracji.
– Dzisiaj, jak wynika z naszych analiz, jednym z tych czynników najbardziej zniechęcających wytwórców w instalacjach OZE jest możliwość nałożenia kary przez prezesa URE z tytułu niedostarczenia minimum 85% zdeklarowanej energii. My ten poziom obniżamy do 65% i to jest kolejny wdrożony przez nas postulat – wskazuje Miłosz Motyka.
Zdaniem wiceministra, pozwoli to na uwolnienie 40-50 MW mocy w biogazie.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE