Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchomi pierwszy Polski Zielony Fundusz Infrastrukturalny, który sfinansuje inwestycje w OZE i zielony przemysł.
Polski Zielony Fundusz Infrastrukturalny będzie dysponował środkami zarówno ARP, jak również polskich i międzynarodowych instytucji finansowych (publicznych oraz prywatnych), zainteresowanych inwestycjami w zieloną transformację i dekarbonizację energetyczną polskiej gospodarki.
Zapewnienie suwerenności energetycznej Polski
Wyzwaniem obecnych czasów jest podejmowanie zdecydowanej aktywności w obszarze suwerenności energetycznej. Dotyczy to działań ogólnokrajowych, ale także aktywności mniejszych, lokalnych instalacji elektroenergetycznych. Nie ma na ten moment żadnego funduszu, z siedzibą w Polsce lub skoncentrowanego na rynku polskim, który oferowałby wsparcie w tego typu inicjatywach. Agencja Rozwoju Przemysłu jako pierwsza podjęła się takiego przedsięwzięcia.
Czytaj również: Rusza kolejna edycja programu „Moja Woda”. Nabór rozpocznie się za kilka dni
Polski Zielony Fundusz Infrastrukturalny
Polski Zielony Fundusz Infrastrukturalny będzie inwestował w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. W całym procesie (od wstępnego rozpoznania po nadzór właścicielski) będzie uwzględniał czynniki ESG, mające realny wpływ na wartość przedsięwzięcia.
Zaletą inicjatywy będzie ścisła współpraca z polskimi firmami, celem wsparcia ich w procesie dekarbonizacji. Fundusz ARP będzie inwestował m.in. w spółki, organizacje i jednostki samorządu terytorialnego, które są lub chcą stać się przyjazne środowisku.
Czytaj również: Dobry klimat w miastach Polski Wschodniej – dofinansowania w obszarze adaptacji miast do zmian klimatu
Gospodarka obiegu zamkniętego
Inicjatywy w obszarze zielonego przemysłu pomogą we wdrożeniu koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego, co wpłynie na zmniejszenie zużycia zasobów w produkcji przemysłowej.
Jednym z głównych priorytetów Polskiego Zielonego Funduszu będzie zazielenianie gospodarki komunalnej, w szczególności w sektorze ciepłowniczym. Projekty w tym obszarze będą miały na celu modernizację istniejących systemów, wykorzystanie źródeł bezemisyjnych i magazynów ciepła oraz budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów.
– Stworzenie Polskiego Zielonego Funduszu umożliwi Agencji inwestowanie w nowe, zielone i transformujące się aktywa. Transparentność, efektywność i niskoemisyjność to pożądane dziś cechy każdego biznesu. Z jednej strony mamy regulacje prawne promujące ESG i zieloną transformację (rozporządzenie SFDR, Europejski Zielony Ład). Z drugiej zaś rynkowe, atrakcyjne stopy zwrotu związane z określonym ryzykiem inwestycyjnym. Produkt, który będzie godził te dwie perspektywy z pewnością uczyni polski rynek finansowy jeszcze bardziej atrakcyjnym dla wielu inwestorów. Taką inicjatywą jest Polski Zielony Fundusz, który otworzy nowe możliwości dla Polski – wskazuje Izabela Antos, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!źródło: ARP
zdjęcie: Pixabay