Choć Europa produkuje wiatraki i panele fotowoltaiczne, to daleko jej do rynkowej przewagi Chin. Jednak Stary Kontynent stał się globalnym liderem innego OZE – biogazu i biometanu.
Podczas 10. Kongresu Biogazu dr inż. Agata Romanowska z Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych (DISE) opowiedziała o geopolitycznej roli biogazu i biometanu. Rozmowę przeprowadziła Daria Lisiecka.
Europa największym wytwórcą biometanu
Niezależność energetyczna to dziś jeden z gwarantów bezpieczeństwa. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, by rozwijać własne źródła wytwórcze.
9. Kongres Biometanu – sprawdź!
– Globalnie pozycja Europy w zakresie produkcji biogazu i biometanu jest najsilniejsza. Na całym kontynencie wykorzystuje się już 40% całego potencjału – wskazała dr Agata Romanowska.
Pomimo obecnie silnej przewagi, w dłuższej perspektywie ten układ sił może się zmieniać.
– Kraje rozwijające się, które nie są obarczone tak dużą biurokracją, posiadają 80% całego globalnego potencjału produkcji biometanu. Te regiony świata rozwinęły swój potencjał dopiero w 5%, ale są na dobrej drodze do dalszego wzrostu. Aby Europa utrzymała swoją pozycję, potrzebny jest wytężony wysiłek i zaangażowanie. Jest to szczególnie ważne dla Polski, która pozostaje krajem o najbardziej „czarnym” miksie energetycznym – mówiła ekspertka DISE.







![Polska to kraj, w którym nadal nie wykorzystuje się potencjału odpadów [WIDEO] potencjał odpadów, Tomasz Jamrocha, SYSADVANCE](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/05/tomasz-jamrocha-sysadvance-218x150.jpg)
![Od gospodarki odpadami do biometanu – tak może przebiec rozwój instalacji [WIDEO] rozwój instalacji do zagospodarowania odpadów, Agnieszka Spodzieja](https://magazynbiomasa.pl/wp-content/uploads/2026/05/odpady-jako-hub-energetyczny-218x150.jpg)





























