Na mocy podpisanego właśnie porozumienia ORLEN wraz z Krajową Grupą Spożywczą (KGS) mają zamiar rozwinąć sektor biopaliw. W ramach współpracy ma powstać biometanownia.
Przedstawiciele obu spółek podpisali porozumienie dotyczące m.in. budowy biometanowni. Wstępem do wspólnych działań będzie wybór miejsc odpowiednich dla budowy instalacji. Brane pod uwagę są grunty należące do KGS, ale nie tylko.
Grupa ORLEN od dłuższego czasu działa w obszarze paliw alternatywnych i realizuje szereg projektów w zakresie produkcji biopaliw, w tym HVO, bioetanolu i biometanu. Dla KGS, lidera rynku rolno-spożywczego w Polsce współpraca z koncernem to nowy kierunek rozwoju, który pozwoli zamieniać odpady poprodukcyjne w czystą energię.
– W partnerstwie z ORLENEM przyspieszamy zieloną transformację całego łańcucha rolno-spożywczego. Łącząc kompetencje, wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszamy ślad węglowy oraz tworzymy nowe miejsca pracy, wspierając rozwój lokalnych społeczności – zaznaczyła Olga Adamkiewicz, członek zarządu Krajowej Grupy Spożywczej.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Biometan w planach ORLENu
ORLEN aspiruje do bycia kluczowym podmiotem na rynku biometanu. Należąca do koncernuu PGNiG BioEvolution buduje w Głąbowie pierwszą w Polsce biometanownię z modułem bioLNG. Inwestycja umożliwi produkcję ponad 7 mln m3 biometanu rocznie, który zostanie przekształcony w paliwo dla pojazdów ciężarowych.
Do 2035 r. ORLEN będzie wykorzystywał na realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego do 0,24 mld m3 biometanu rocznie. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki budowie własnych instalacji biometanowych oraz realizowanych w ramach joint venture, a także poprzez zakup biometanu w ramach tzw. umów off take.