Rynek biogazu w Polsce stoi u progu istotnej zmiany, oferując producentom nowe możliwości rozwoju. Rozbudowa instalacji biogazowej o moduł do produkcji biometanu stwarza nowe perspektywy biznesowe na rozwijającym się rynku odnawialnych paliw gazowych.

Reklama

Dzięki dostępowi do gazowej infrastruktury przesyłowej biometan może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców w całym kraju, a nawet za granicą. Zatłaczanie biometanu do sieci gazowej pozwala na jego transport niezależnie od lokalnego popytu, umożliwiając sprzedaż odbiorcom w innych regionach Polski. Ceny paliw gazowych (w tym odnawialnych) są znacznie stabilniejsze od cen energii elektrycznej i w zasadzie nie odnotowuje się cen ujemnych.

Warto zaznaczyć, że trwają prace parlamentarne nad nowelizacją tzw. ustawy wiatrakowej, przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, która obejmie biometan wprowadzany do sieci gazowych wsparciem inwestycyjnym. Projekt ustawy zawiera zapisy dotyczące wprowadzenia systemu aukcyjnego dla dużych instalacji biometanowych.

Odbiorcy gazu ziemnego przyłączeni do sieci GAZ-SYSTEM coraz częściej poszukują efektywnych źródeł alternatyw energetycznych dla paliw kopalnych. Dlatego rośnie ich zainteresowanie biometanem, który dzięki gwarancjom pochodzenia i certyfikatom zrównoważonego rozwoju posiada potwierdzenie, że pochodzi z odnawialnych źródeł. To dodatkowo podnosi jego wartość i zwiększa atrakcyjność.


Biometan – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!


W odróżnieniu od sieci elektroenergetycznej, w której wytwórca często napotyka ograniczenia w przyjmowaniu energii z rozproszonych źródeł odnawialnych, zwłaszcza w okresach szczytowej produkcji, a także od sieci dystrybucyjnych gazowych w okresach minimalnych odbiorów, sieć GAZ-SYSTEM dysponuje wystarczającą przepustowością do przyjmowania znacznych ilości biometanu. Oferuje także możliwości dostępu do instalacji magazynowych.

Sieć GAZ-SYSTEM dysponuje wystarczającą przepustowością do przyjmowania znacznych ilości biometanu. Oferuje także możliwości dostępu do instalacji magazynowych

Szacunkowy czas realizacji procesu przyłączeniowego po stronie GAZ-SYSTEM zależy od wielu czynników takich jak: termin wydania warunków przyłączenia do sieci przesyłowej, czas negocjacji umowy o przyłączenie i decyzji biznesowych po stronie klienta oraz fizycznej realizacji przyłączenia. Współpraca pomiędzy wytwórcą biometanu a GAZ-SYSTEM jest podzielona na etapy:

  • wytwórca składa wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej za pośrednictwem internetowej platformy System Wymiany Informacji;
  • GAZ-SYSTEM określa warunki przyłączenia, a następnie obie strony zawierają umowę o przyłączenie;
  • realizowana jest inwestycja przyłączeniowa, którą wykonują wspólnie wytwórca biometanu oraz GAZ-SYSTEM;
  • zawierane jest porozumienie definiujące szczegółowe zasady i warunki współpracy między wytwórcą a operatorem sieci;
  • podmiot wprowadzający biometan do systemu przesyłowego podpisuje umowę przesyłową, umożliwiającą transport gazu w sieci.

Kongres Biogazu – zarejestruj się!


Po weryfikacji wniosku od strony formalnej i technicznej operator wydaje warunki przyłączenia. Zawierają one informacje dotyczące m.in. miejsca przyłączenia, wymagań technicznych przyłącza i stacji gazowej, terminu realizacji, szacunkowych nakładów związanych z realizacją przyłączenia i przewidywanego terminu rozpoczęcia odbioru paliwa gazowego. Na ich podstawie, nie później niż w ciągu 2 lat, Strony zawierają umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej.

Standardowy proces realizacji umowy o przyłączenie obejmujący prace projektowe i budowlane trwa około 36 miesięcy. Następnym etapem jest uruchomienie przesyłu biometanu zgodnie z zasadami opisanymi w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.

Mapa Krajowego Systemu Przesyłowego GAZ-SYSTEM

Warto wiedzieć, że:

  • GAZ-SYSTEM nie ma problemów z chłonnością biometanu,
  • ciepło spalania paliwa gazowego w obszarze sieci gazu wysokometanowego wymagane jest na poziomie nie niższym niż HSNmin= 38,0 MJ/m3, a liczba Wobbego powinna zawierać się w przedziale 45,0 – 56,9 MJ/m3,
  • miejsce włączenia do infrastruktury GAZ-SYSTEM określane jest na etapie koncepcji przyłączenia,
  • inwestor realizuje swój zakres inwestycji
  • i zgodnie z Prawem energetycznym pokrywa on 100% rzeczywistych kosztów realizacji przyłączenia.

Szczegółowe informacje dotyczące procesu przyłączeniowego znajdują się na stronie internetowej GAZ-SYSTEM w zakładkach: Dla Klientów\Usługi w KSP\Przyłączenie do KSP.

Więcej informacji: Decyzja o wprowadzaniu biometanu do sieci przesyłowej jest w pełni uzasadniona, zwłaszcza ze względu na dostęp do szerokiego rynku odbiorców. Przekształcenie biogazu w biometan to nie tylko ważny krok w kierunku zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej Polski, ale także realna okazja do rozwoju Waszych firm i zwiększenia ich konkurencyjności.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Rynek Biogazu i Biometanu:

Tekst: Anna Kośla, Stanisław Brzęczkowski, Dominika Wilczyńska / GAZ-SYSTEM

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE