Rada Ministrów będzie we wtorek głosować nad poprawkami do ustawy wiatrakowej. Mają one charakter deregulacyjny i są skupione na otwarciu gazociągów bezpośrednich na biometan.

Reklama

Gazociągi bezpośrednie pozwolą biometanowniom ominąć długie procesy związane z oczekiwaniem na uzyskanie przyłącza do sieci. Dlatego zdaniem resortu klimatu – proponowane przepisy pozwolą na przyspieszenie rozwoju biometanu.

Ustawa wciąż maglowana

4 kwietnia odbyło się głosowanie nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu tzw. ustawy wiatrakowej. Stosunkiem głosów 191 za i 233 przeciw udało się odrzucić wniosek.

W projekcie ustawy UD89 zawarto ułatwienia, które miały usprawnić budowę budowę gazociągu bezpośredniego dla biogazu i biogazu rolniczego. Pojawiły się głosy o tym, że w propozycji nie uwzględniono biometanu.


8. Kongresu Biometanu. Sprawdź, kto się już zarejestrował!


Z tego powodu w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 4 poprawki do projektu nowelizacji ustawy. Te zmiany 23 kwietnia br. zaproponował Zespół ds. koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację.

– Poprawki polegają na poszerzeniu zakresu przedmiotowego zawartych w projekcie ustawy UD89 przepisów dotyczących gazociągu bezpośredniego służącego do dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego o biometan. W związku z tym, poprawki mają na celu zastąpienie w projekcie gazociągu bezpośredniego służącego do dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego gazociągiem bezpośrednim służącym do dostarczania biogazu, biogazu rolniczego lub biometanu. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzyści, które Rada Ministrów zaprojektowała dla wytwórców biogazu i biogazu rolniczego w zakresie gazociągu bezpośredniego będą dostępne również dla wytwórców biometanu – tłumaczy Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu.

Gazociągi bezpośrednie z odnawialnym gazem

Aktualnie, według przepisów Prawa energetycznego, budowa gazociągu przesyłowego wymaga zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jest to proces problematyczny, tym bardziej że Prezes URE jest zobowiązany w pierwszej kolejności wykorzystywać zdolności przesyłowe istniejącej sieci gazowej. Ta przesłanka ma zostać wyłączona.


Czytaj też: Deklaracja Odbiorców Biometanu: Giganci chcą odnawialnego gazu


W tym celu zaproponowano 4 poprawki:

  • poprawka nr 1 – dotyczy art. 3 zmieniającego ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – w przepisie wyłączającym możliwość stosowania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych wobec gazociągu bezpośredniego, obok biogazu i biogazu rolniczego zostanie dodany biometan,
  • poprawki nr 2 i 3 – dotyczą art. 4 projektowanej ustawy zmieniającego ustawę z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne – ta zmiana bezpośrednio przełoży się na poszerzenie możliwości zastosowania gazociągów bezpośrednich o biometan, ponieważ dotąd przepis obejmował jedynie biogaz i biogaz rolniczy. Poprawki polegają zatem na uzupełnieniu wszystkich przepisów dotyczących gazociągu bezpośredniego służącego do dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego o słowo „biometan”,
  • poprawka nr 4 – stanowi konsekwencję pozostałych zaproponowanych poprawek. Zmiany w tych dokumentach skutkują koniecznością wprowadzenia analogicznego uzupełnienia w przepisach przejściowych dotyczących takich instalacji.

– Ułatwienie budowy gazociągów bezpośrednich (tj. pomijających sieć gazową, bez udziału operatora sieci gazowej) również dla biometanu przyczyni się do szybszego rozwoju tego odnawialnego źródła energii w Polsce. Zwiększenie możliwości bezpośredniego dostarczenia biometanu do odbiorcy końcowego sprawi, że producenci tego paliwa nie będą zmuszeni do uczestnictwa w generującym koszty i wydłużającym inwestycję procesie związanym z przyłączeniem do sieci gazowej. Ponadto, wykorzystanie gazociągu bezpośredniego dla biometanu umożliwi dostarczenie do odbiorcy końcowego tego paliwa w miejscach gdzie dostęp do sieci gazowej jest utrudniony lub nieopłacalny. Proponowane w poprawce zmiany będą skutkować zwiększeniem opłacalności projektów biometanowych i przyspieszeniem rozwoju tej gałęzi OZE w Polsce – ocenia ministra klimatu w piśmie kierującym projekt poprawek do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

Zdjęcie: Freepik/aleksandarlittlewolf

Źródło: RCL

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE