Orlen przedstawił swoją strategię do 2035 r. W latach 2025-2035 przeznaczy ponad od 350 do 380 mln zł na inwestycje, które pozwolą na rozwój Grupy i doprowadzenie do neutralności w zakresie emisji. Ważnym elementem tej strategii ma stać się inwestowanie w infrastrukturę pozwalającą na wychwyt i składowanie CO2, co wspomoże dekarbonizację całej polskiej gospodarki.
W ramach strategii planowane jest zdywersyfikowanie modelu biznesowego Orlenu. Ograniczenie emisji dwutlenku węgla będzie możliwe dzięki rozwojowi zrównoważonych surowców, wodoru, biopaliw czy technologii SMR.
Wychwyt i składowanie CO2 w strategii Orlen…
„Energia jutra zaczyna się dziś” to największy program inwestycyjny w historii Grupy. Obejmuje on kilka metod dojścia do bezemisyjności.
CCS to technologia, bez której sektora gospodarki takie jak produkcja cementu czy energetyka nie są w stanie osiągnąć dekarbonizacji. Orlen ma stać się częścią HUB-u gwarantującego przesył i składowanie dwutlenku węgla na dnie Morza Północnego, co przysłuży się całej gospodarce. W strategii przedstawiono deklarację w zakresie realizacji tego zdania.
– Główne cele segmentu do 2035 r. to […] także zbudowanie zdolności w zakresie usług wychwytu, transportu i magazynowania 4 mln ton CO2 – czytamy w proponowanej strategii.
Pierwszy raport „Carbon capture w Polsce” już dostępny!
… ale nie tylko
Obok tej deklaracji pojawia się także plan zapewnienia 27 mld m3 gazu ziemnego rocznie ze zdywersyfikowanych źródeł dla polskiej gospodarki oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej i elektryfikacji w transporcie. Inwestycje w OZE mają skupić się na budowaniu farm wiatrowych na morzu i małych elektrowni atomowych. Z kolei w procesach petrochemicznych zostanie zwiększony udział wodoru, by docelowo wykorzystywać go w ilości 210 tys. t rocznie.
W strategii nie pojawia się jednak ani słowo na temat biogazu czy biometanu.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie i źródło: Orlen