ORLEN i Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. podpisali list intencyjny. Zadeklarowano w nim współpracę przy projektach, których celem jest składowanie CO2. Ma się to odbywać przy użyciu infrastruktury w postaci rurociągów transportujących dwutlenek węgla do miejsca magazynowania, po uprzednim wychwycie z emisyjnych instalacji i zakładów.

Reklama

Pierwsze kroki do rozwoju CCS


Carbon capture – czytaj więcej!


List intencyjny podpisany przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. i ORLEN przewiduje podjęcie współpracy w postaci koordynacji działań dotyczących między innymi opracowania i realizacji rozwiązań technicznych, umożliwiających efektywne wdrażanie w Polsce technologii wychwytywania, przesyłu i magazynowania dwutlenku węgla. Istotnym elementem tego procesu będzie zdefiniowanie zasad prowadzenia tego rodzaju działalności i w przyszłości stworzenie warunków do transportu rurociągami dwutlenku węgla z miejsc jego produkcji i wychwytu do miejsc magazynowania.

Współpraca pomiędzy GAZ-SYSTEM i ORLEN jest wyrazem wspólnych działań spółek Skarbu Państwa na rzecz transformacji energetycznej Polski i Europy. 

Składowanie CO2 kluczowe dla przemysłu


Czytaj też: Prawne aspekty podziemnego składowania wychwyconego dwutlenku węgla


– Wdrożenie technologii wychwytywania, magazynowania i zagospodarowania dwutlenku węgla jest niezbędnym elementem transformacji krajowej gospodarki. Dla firm, które z powodów technologicznych, nie są w stanie wyeliminować emisji CO2, to jedyna możliwość ograniczenia ich śladu węglowego. Dlatego ORLEN buduje silne kompetencje, które pozwolą w ciągu kilku lat zaoferować usługi związane z zagospodarowaniem dwutlenku węgla m.in.: dla branży chemicznej, cementowni oraz hut stali. Porozumienie pomiędzy ORLEN i GAZ-SYSTEM to ważny krok w kierunku wypracowania rozwiązań wspierających rozwój tej działalności w Polsce – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

W 2022 r. Orlen dokonał fuzji, która objęła Lotos i PGNiG. Każdy z tych podmiotów ma pewne plany odnośnie CCS. Lotos Petrobaltic chce składować CO2 na dnie Morza Bałtyckiego, z kolei PGNiG Upstream Norway podpisał list intencyjny z norweską spółką Horisont Energi celem sekwestracji dwutlenku węgla na norweskim szelfie kontynentalnym.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: freepik

Żródło: GAZ-SYSTEM

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE