Wood Recyclers’ Association (WRA) ogłosiło, że biomasa pochodząca z odpadów drzewnych, a wykorzystana w celach energetycznych w zastępstwie innych paliw, pozwoliła zaoszczędzić na emisji CO2 ponad 700 tys. t! Raport WRA wskazuje, że gdyby zakłady energetyczne były wyposażone w odpowiednie instalacje, sukces liczono by w milionach ton CO2.

Reklama

Pod koniec września Wood Recyclers’ Association opublikowało najnowszy raport pokazujący jak ważną rolę w ograniczaniu emisji CO2 do atmosfery odgrywa brytyjski sektor odpadów drzewnych.

Biomasa z drewna odpadowego, która stanowi ok. 2/3 brytyjskiego rynku odpadów drzewnych w ogóle, pozwoliła w 2023 r. na zaoszczędzenie 701 tys. t emisji CO2 w porównaniu z innym, prawdopodobnym źródłem wytwarzania energii, czyli z węglem. WRA wnosi, że gdyby zakłady, które przetwarzają odpady drzewne wyposażono w technologię wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), w przyszłości mogłoby to skutkować oszczędnością rzędu nawet 3,6 mln t CO2. Taka ilość stanowiłaby 16% rządowego celu wychwytywania CO2, czyli 23 MtCO2 rocznie do 2035 r.

Drewno odpadowe

W Wielkiej Brytanii w 2023 r. do przetworzenia trafiło ponad 97% odpadów drzewnych, co stanowi najwyższy poziom do tej pory. O ile całkowita ilość tych odpadów pozostała na podobnym co rok wcześniej poziomie (ok. 4,5 mln t), o tyle ilość przetworzonego drewna wzrosła: z 4,312 mln w 2022 do 4,408 mln t w 2023 r. (97,9% całkowitej ilości odpadów). Największym użytkownikiem drewna odpadowego jest tzw. duża energetyka. Przetwarza ok. 63%, czyli blisko 2,8 mln t drewna odpadowego. Jak oszacowano, wzrost w stosunku do zużycia w 2022 r. wyniósł aż 2,6%. Przytoczone dane pokazują ważną rolę, jaką odgrywa biomasa drewna odpadowego w dostarczaniu bezpiecznej, niskoemisyjnej, podstawowej energii. Drugim ważnym użytkownikiem drewna odpadowego jest sektor producentów płyt.

Wykorzystuje on 22% (963 tys. t) przetworzonego drewna. Sektor ten zasekwestrował w ubiegłym roku 1,1 mln t węgla w swoich produktach dzięki wykorzystaniu właśnie odpadów drzewnych. Trzecim znaczącym sektorem wykorzystującym drewno odpadowe w Wielkiej Brytanii są producenci ściółek dla zwierząt. W 2023 r. wykorzystali oni ok. 350 tys. t odpadów. To wzrost o niemal 9% do roku poprzedniego.

To tylko fragment artykuł. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa:

Tekst: Beata Klimczak, na podstawie raportu WRA

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE