Międzynarodowy fundusz inwestycyjny Eiffel Investment Group, przez spółkę Galia Green Power, zamierza zainwestować w Polsce 150 mln euro. O krótko– i długoterminowych planach Grupy Eiffel opowiadają Alexis Sarton oraz Marcin Orłowski.

Reklama

Eiffel Investment Group jest niezależnym funduszem inwestycyjnym, który koncentruje się na zrównoważonych inwestycjach i transformacji energetycznej w Europie. Inwestuje m.in. w sektory gazu odnawialnego, w tym biometanu i wodoru. Jakie jest doświadczenie firmy w tym zakresie?

Alexis Sarton (AS): Grupa Inwestycyjna Eiffla utworzyła fundusz inwestycyjny Gaz Vert w celu wspierania projektów produkcji. I dystrybucji gazu odnawialnego w Europie. Ta inicjatywa, o wartości ponad 200 mln euro, jest wspierana przez inwestorów finansowych, instytucje publiczne, a także partnerów przemysłowych. Zaczęliśmy inwestować w projekty biometanowe w 2017 r., a wraz z funduszem Grupa Inwestycyjna Eiffel z powodzeniem zrealizowała ok. 30 transakcji i sfinansowała ponad 100 projektów związanych z gazem odnawialnym i inicjatywami dotyczącymi zielonych molekuł.

Alexis Sarton: Wierzymy w znaczący potencjał produkcji biometanu w Polsce i w 2021 r. rozpoczęliśmy inwestycje

Posiadamy ogólnoeuropejską strategię, a udziały funduszy znajdują się we Francji, Polsce, Niemczech, Włoszech, Austrii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Warto wspomnieć, że wspierane przez nas firmy mają zasięg globalny. Prowadzą działalność w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i niektórych krajach azjatyckich.

Z technologicznego punktu widzenia nasze portfolio koncentruje się na biometanie. Zawsze współpracujemy ze specjalistami z branży, takimi jak Biogest, BTS czy ARA IPP, która niedawno otrzymała wsparcie finansowe i przemysłowe od firmy Suez. Nasza strategia obejmuje również inne tzw. zielone cząsteczki: syngaz, wodór, zielone CO2 i zrównoważone paliwa.

Poza sektorem gazu odnawialnego wspieramy szerszą transformację energetyczną w Polsce inwestując około 500 mln euro przez Eiffel Investment Group. Sfinansowaliśmy m.in. inwestycje w energię odnawialną polskich graczy takich jak R.Power Renewables, Projekt Solartechnik czy Optima Wind.

Firma jest gotowa do rozpoczęcia działalności w Polsce – dlaczego właśnie teraz i w jakich konkretnie sektorach?

AS: Wierzymy w znaczący potencjał produkcji biometanu w Polsce i w 2021 r. rozpoczęliśmy inwestycje. Według Europejskiego Stowarzyszenia Biogazu Polska zajmuje miejsce w Europie pod względem potencjału i jest porównywalna z Włochami. Biometan nie jest jeszcze w Polsce produkowany. Ale na bieżąco opracowywane są nowe regulacje, które mają umożliwić jego wytwarzanie i dystrybucję. Okoliczności te wyznaczają dla nas idealny moment dla wsparcia rozwoju polskich przedsiębiorstw na rynku odnawialnego gazu ziemnego. To jest rynek, który dopiero się tworzy.

Marcin Orłowski (MO): Podczas oczyszczania biogazu do biometanu możemy wychwycić cenny produkt uboczny: biogenny CO2. Może być stosowany w przemyśle rolno-spożywczym, a nawet do produkcji paliw syntetycznych. Podobnie produkty uboczne produkcji biometanu mogą być wykorzystywane jako nawozy. Oczekujemy, że te rynki będą się rozwijać w Polsce wraz z produkcją biometanu.

    Galia Green Power to polscy eksperci z bogatym doświadczeniem w branży energetycznej i spożywczej oraz wiedza i umiejętności Eiffel Investment Group

    Jakie modele współpracy w zakresie inwestycji w biometan planują panowie rozwijać na polskim rynku?

    MO: Działając na powstającym rynku wdrażamy trójtorową strategię, która polega na:

    • przejmowaniu istniejących biogazowni oraz ich modernizację i przekształcanie w biometanownie poprzez wprowadzenie szeregu optymalizacji oraz modułów oczyszczania biogazu. Korzystając ze znanych rozwiązań wdrożonych w naszych licznych zakładach jesteśmy przekonani, że możemy dostarczyć dużą wartość dodaną poprzez poprawę wydajności procesów;
    • poszukiwaniu, selekcji i późniejszym zakupie wcześniej opracowanych projektów, na różnych etapach rozwoju, optymalizacja z wykorzystaniem naszej wiedzy i doświadczenia oraz późniejsza budowa i eksploatacja;
    • rozwój projektów typu greenfield, a następnie budowa i eksploatacja nowych biometanowni, w szczególności we współpracy z partnerami z branży spożywczej.

    To właśnie tam widzimy największy potencjał i chcemy, aby ten obszar był kluczowym aspektem naszej działalności w Polsce.

    Na polskim rynku fundusz będzie reprezentowała spółka Galia. Jakie są jej zadania?

    AS: W lipcu tego roku fundusz Eiffel i zespół doświadczonych menedżerów założyli spółkę Galia Green Power: unikalne połączenie kompetencji polskich ekspertów z bogatym doświadczeniem w branży energetycznej i spożywczej oraz naszej wiedzy i umiejętności strukturyzacji projektów na arenie międzynarodowej. W skład zespołu zarządzającego Galia Green Power wchodzą:

    • Marcin Orłowski, który posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w branży energetycznej, były członek rady Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Od 6 lat działa w branży biogazu i biometanu w zakresie rozwoju, budowy i eksploatacji biogazowni.
    • Roman Czernicki – od 30 lat w branży spożywczej, założyciel Bonduelle Poland, (20 lat jako CEO oddziału Bonduelle CEE), co pozwoliło mu na wypracowanie silnych relacji ze wszystkimi liczącymi się producentami branży rolno-spożywczej w Polsce. Członek Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.
    • Sławomir Szafrański – 17 lat doświadczenia w branży energetycznej (małe i średnie elektrociepłownie, ciepłownie, przemysł). Doświadczony w eksploatacji kilkunastu biogazowni, lider projektów dekarbonizacyjnych w międzynarodowej firmie.Od 5 lat zajmuje się zarządzaniem operacyjnym, doradztwem prawnym i konsultacjami społecznymi w branży biogazowej.
    • Grzegorz Jackiewicz – w swoim dorobku ma budowę 8 biogazowni, 5 elektrociepłowni na gaz ziemny oraz innych instalacji OZE. Posiada doświadczenie w konsultacjach społecznych przy ambitnych projektach. Oraz dogłębną wiedzę z zakresu uzyskiwania pozwoleń, rozwoju, budowy i oddawania do użytku inwestycji w zakresie energetyki odnawialnej.

    Jakie są pierwsze kroki działalności GGP w Polsce? Jakie cele chcecie osiągnąć na początku?

    MO: Chcemy realizować opisaną wcześniej strategię rozwoju poprzez Galia Green Power. W tym momencie firma posiada ponad 200 potencjalnych projektów, w tym przejęcia działających biogazowni, projekty w trakcie realizacji oraz własne inwestycje typu greenfield. Będziemy selektywnie rozwijać te możliwości i planujemy zainwestować 150 mln euro w najbliższym czasie w rozwój i budowę wiodących w branży zakładów.

    Jakie są plany długoterminowe?

    AS: Połączymy w najlepszy możliwy sposób unikalne doświadczenie Eiffla w inwestycjach w gaz odnawialny ze zdolnościami zespołu zarządzającego do rozwoju i zarządzania wydajnymi instalacjami, z najlepszymi w swojej klasie standardami ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy jako najwyższym priorytetem. Dzięki naszym licznym inwestycjom w Europie wiemy, jak być zwinnym i innowacyjnym.

    Naszą ambicją jest bycie liderem na polskim rynku biometanu w ciągu 5 lat. Dostarczając zrównoważone rozwiązania dla polskich obywateli i firm.

    Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa:

    Rozmawiała Jolanta Kamińska

    Zdjęcie: Shutterstock

    MATERIAŁ SPONSOROWANY

    Newsletter

    Newsletter

    Bądź na bieżąco z branżą OZE