Biomasa umożliwia osiągnięcie i utrzymanie statusu efektywnej sieci ciepłowniczej. Zmniejsza ryzyko większych opłat za uprawnienia do emisji CO2. Pozwala wykorzystać lokalne zasoby. Ogranicza koszty. Na dodatek można na nią otrzymać dofinansowanie. Inwestycja w kotły na biomasę to kierunek, który wybiera coraz więcej zakładów ciepłowniczych w Polsce.
W kwietniowym wydaniu Magazynu Biomasa prezentowaliśmy inwestycje biomasowe w Hajnówce, Sanoku, Brzegu, czy Ostródzie Śląskiej. A do listy przedsiębiorstw, które stawiają na to paliwo, dołączają już kolejne. Nie bez przyczyny – za przejściem z węgla na OZE przemawiają już nie tylko względy ekologiczne. Jednak przede wszystkim ekonomiczne, jak i konieczność spełnienia kryteriów dyrektywy EED (ang. Energy Efficiency Directive) o efektywności energetycznej. W całej Polsce działa już ponad 100 instalacji biomasowych o mocy ponad 5 MW.
PGE stawia na biomasę w Gdyni
PGE Energia Ciepła podpisała umowę na budowę w Elektrociepłowni Gdynia instalacji do spalania biomasy bazującej na kotle wodnym o mocy 30 MWt. Nowy kocioł, który stanie do wiosny 2027 r., posiadać będzie odrębną instalację oczyszczania i wyprowadzenia spalin. Jednocześnie zostanie wpięty do systemu ciepłowniczego równolegle z pozostałymi źródłami ciepła. Instalacja będzie więc mogła pracować samodzielnie, jak i wspólnie z pozostałymi urządzeniami.
W ramach inwestycji o wartości 150 mln zł wybudowany zostanie także zamknięty plac na magazynowanie biomasy. Podstawowym paliwem biomasowym spalanym w EC Gdynia będą certyfikowane zrębki drzewne, trociny i kora w stanie naturalnym niepoddanym obróbce chemicznej (w ilości 80-100%). Uzupełniającym – certyfikowane zrębki z wierzby energetycznej oraz certyfikowana biomasa agro w postaci zrębek drzewnych z upraw z sadów owocowych (do 20%).
Instalacje spalające biomasę – jedyna taka mapa w Polsce!
Dzięki wykorzystaniu takiego biopaliwa gdyński system ciepłowniczy spełni warunek dyrektywy EED wytwarzania ciepła co najmniej w 80% w technologii wysokosprawnej kogeneracji i udziału energii odnawialnej w systemie w ilości co najmniej 5%.
Kocioł na biomasę to kolejny etap realizacji Planu Dekarbonizacji w Elektrociepłowni Gdyńskiej. Wcześniej zlikwidowano tam największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który zastąpiono trzema kotłami o mocy 90 MW zasilanymi olejem lekkim, a docelowo gazem. Trwa także realizacja umowy na budowę instalacji kogeneracyjnej opartej na silnikach gazowych. Łącznie na inwestycje w ramach transformacji w EC Gdynia, PGE Energia Ciepła w ciągu najbliższych 5 lat przeznaczy około 630 mln zł. Ma to pozwolić na zredukowanie do 2027 r. emisji CO2 o prawie 200 tys. ton – to ilość, jaką przez 200 dni emituje cały transport drogowy w Gdyni.
Efektywny Ciechanów
Na laurach nie spoczywa także Ciechanów. Tamtejsza elektrociepłownia rocznie dostarcza mieszkańcom miasta ponad 430 tys. GJ ciepła oraz wytwarza około 24 tys. MWh energii elektrycznej. W 2023 r. spółka Elektrociepłownia Ciechanów w ramach strategii dekarbonizacji zakończyła pierwszy etap wymiany konwencjonalnych źródeł węglowych na jednostki wytwarzające ciepło i energię elektryczną w kogeneracji. Uruchomiono elektrociepłownię na biomasę o mocy 13 MWt z turbiną parową (1,1 MWe) oraz dwa systemy kogeneracji gazowej o sumarycznej mocy cieplnej 3,5 MWt oraz 3 MWe.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa:
Tekst: Lech Bojarski
Zdjęcie: Elektrociepłownia Ciechanów
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE