Wiele wskazuje na to, że już wkrótce rozpoczną się w Polsce realizacje coraz większych instalacji biogazowych, przede wszystkim biometanowych. Konieczne będzie zapewnienie im dostaw dużych ilości substratu do procesu technologicznego, co może mieć kluczowe znaczenie dla rentowności całej inwestycji. Już więc na etapie planowania trzeba dobrze rozpoznać lokalny rynek.
W Polsce działa najwięcej instalacji biogazowych o mocach ok. 1 MWe (średnio powyżej 750 kWe). Wpływ na to miał przede wszystkim niższy jednostkowy koszt budowy (przypadający na 1 kW mocy) dużych instalacji w stosunku do biogazowni o niższych mocach oraz funkcjonujący w tamtym okresie system wsparcia.
Czytaj również: Rozpoczął się wyścig o dostęp do substratu
Oczywiście, ze względu na popularność programu dotacyjnego NFOŚiGW „Energia dla Wsi”, w najbliższych latach możemy spodziewać się realizacji wielu instalacji o mocach do 500 kW, jednak należy pamiętać, że ze względu na wzrost kosztów inwestycyjnych oraz operacyjnych, który miał miejsce w roku 2022 oraz aktualną sytuację na rynku energetycznym, przewiduje się, że w najbliższym czasie rozpoczną się realizacje projektów o mocach od 2 MW wzwyż (przede wszystkim instalacji biometanowych).
Konieczność dużych dostaw
To spowoduje konieczność zapewnienia dostaw dużych ilości surowca (substratu) do procesu technologicznego, co może mieć kluczowe znaczenie dla rentowności całej inwestycji. W związku z tym, istotne jest rozeznanie lokalnego rynku substratów już na etapie planowania inwestycji.
Na polskim rynku biogazu, duże znaczenie ma wykorzystanie materiałów odpadowych z przemysłu rolno-spożywczego, które mogą stanowić dobrej jakości substrat w procesie fermentacji. Obserwując rynek biogazu można ,niestety, również dostrzec tendencję wśród wytwórców, a w szczególności pośredników substratów, którzy mocno zawyżają ceny odpadów, mogących trafić do biogazowni/ biometanowni, co skutecznie obniża opłacalność inwestycji.
Gdzie szukać surowców?
Jednym z najczęściej stosowanych w Europie oraz Polsce substratów biogazowych jest gnojowica. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w procesie fermentacji metanowej wykorzystywane jest rocznie 1 mln t tego surowca. W instalacjach biogazowych, powstających głównie przy gospodarstwach wyspecjalizowanych w hodowli bydła lub trzody chlewnej, gnojowica stanowi dobrej jakości materiał rozcieńczający wsad (składający się głównie z materiałów roślinnych). Należy jednak podkreślić, że jest to wsad, który może zostać wykorzystany lokalnie, ponieważ jego transport na większe odległości będzie nieopłacalny.
Cały tekst przeczytasz w Akademii Inwestora Biometanowego:
Tekst: dr inż. Kamil Kozłowski, Biogas Technology Sp. z o.o.