Potencjał produkcji biometanu w Polsce może wynieść nawet 16 mld m³ rocznie, przy czym realnie dostępne substraty do jego produkcji pozwalają na wytworzenie 9 mld m³ biometanu rocznie – wskazuje Polska Organizacja Biometanu w swoim najnowszym raporcie.
Streszczenie raportu pt. „Potencjał Produkcji Biometanu w Polsce” zaprezentowano w poniedziałek w Warszawie. Przedstawione wyliczenia powstały w oparciu o dane o dostępności substratów pochodzących z odpadów biodegradowalnych na składowiskach odpadów komunalnych, osadów ściekowych komunalnych i przemysłowych oraz odpadów z sektora rolno-spożywczego. – Materiał ten po raz kolejny udowadnia, że ilości odpadów mogących służyć do produkcji biometanu są na tyle ogromne, że zaniechanie i nierozwijanie w Polsce tego kierunku produkcji gazu odnawialnego byłoby utratą pokoleniowej szansy na wdrożenie korzystnego modelu zrównoważonej transformacji energetycznej i paliwowej kraju – podkreśla we wstępie do raportu Michał Tarka, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Biometanu.
Bogactwo w rolnictwie
Największy potencjał produkcji biogazu i biometanu drzemie w odpadach z sektora rolno-spożywczego. Według autorów raportu odgrywa on kluczową rolę w rozwoju odnawialnych źródeł energii, oferując możliwość wykorzystania do produkcji biogazu i biometanu surowców takich, jak słoma, odpady z hodowli zwierzęcej czy odpady z szeroko pojętego przetwórstwa rolno-spożywczego.
Bazując na danych ilościowych z 2022 r. dotyczących tego typu odpadów, najwięcej biometanu – aż 4 mld m sześc. – można wytworzyć z obornika. Z kolei z gnojowicy możliwe jest wyprodukowanie ponad 2 mld m³ biometanu. Pomiot ptasi ma natomiast potencjał wyprodukowania ok. 800 mln m³ biometanu.
„Biogaz i biometan w Polsce 2024”. Pobierz raport!
POB zwraca uwagę, że pomimo, iż sektor rolno-spożywczy dysponuje znacznym potencjałem do produkcji biogazu i biometanu, to obecne wykorzystanie tych zasobów jest zaskakująco niskie: „Aktualnie do produkcji biogazu wykorzystujemy jedynie 0,1% potencjału obornika, 5,4% gnojowicy i zaledwie 0,3% pomiotu ptasiego” – wyliczają.
Ogromny potencjał do wytworzenia biometanu (blisko 8 mld m³) jest w słomie, szkopuł w tym, że przekształcanie słomy w biogaz nie jest procesem prostym, ze względu na wysoką zawartość suchej masy i konieczność długotrwałej fermentacji.
Kolejnym źródłem odpadów, z których można wytworzyć zielony gaz jest przetwórstwo rolno-spożywcze – łączny potencjał produkcji biogazu z tego sektora szacuje się na 2,9 mld m³, co przełożyć się może na możliwość wytworzenia około 1,7 mld m³ biometanu.
Zdaniem autorów raportu należy jednak zredukować maksymalną liczbę szacowanych, dostępnych substratów do produkcji biometanu o te pochodzące z mikro i małych gospodarstw sektora rolno-spożywczego. A to oznacza, że z łącznie około 15,6 mld m³ biometanu szacujemy, że technicznie możliwe do ujęcia pozostanie 8,5 mld m³.
Wykorzystać osady ściekowe i bioodpady
Biometan można wytwarzać również z osadów ściekowych. Według szacunków POB potencjał produkcji tego gazu z osadów ściekowych może osiągnąć 227 mln m³, choć dokładna wartość zależy tutaj od zmieniającego się składu osadów i technologii. Tymczasem póki co w Polsce jedynie 10% rocznie produkowanych osadów jest przetwarzanych na biogaz.
Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii i strategii kolejnym źródłem biometanu mogą stać się selektywnie zbierane odpady biodegradowalne, w tym odpady kuchenne i ogrodowe. Z całkowitej masy odpadów zmieszanych (8 mln t), ok. 2,4 mln t stanowią odpady biodegradowalne. Według POB potencjalna produkcja biometanu z tych źródeł wynosić może nawet od 145 mln do 203 mln m³ rocznie, pod warunkiem zastosowania zaawansowanych technologii segregacji.
Przy opracowywaniu raportu korzystano z szerokiego zakresu źródeł – od badań naukowych, przez oficjalne raporty i publikacje różnych instytucji zajmujących się zawodowo tą tematyką i dane GUS, aż po artykuły z prasy branżowej. „Wszystkie te źródła dostarczyły wszechstronnego przeglądu wiedzy na temat produkcji biometanu” – podsumowują streszczenie raportu jego autorzy.
Żródło: Polska Organizacja Biometanu