W 2040 r. Polska ma znaleźć się w ścisłej czołówce państw produkujących biometan w Europie. W rankingu UE-27 znajdziemy się na 5 pozycji z produkcją ponad 8 mld m3.

Reklama

Kilka tygodni temu ukazał się raport „Biogazy do roku 2040 i później: realistyczna i trwała ścieżka do neutralności klimatycznej” przygotowany przez Guidehouse pod auspicjami European Biogas Association. Z tego dokumentu dowiadujemy się, że Europa, czyli 27 państw UE oraz Wielka Brytania, Norwegia i Szwajcaria, może osiągnąć poziom produkcji biometanu wartości 111 mld m3 do 2040 r. Ilość ta stanowi ponad 30% gazu zużytego w UE w 2022 r., który wciąż częściowo pozyskiwany jest z Rosji.

Czytaj również: Biometan w Europie. Kto już na niego postawił?

Jak szacują eksperci Guidehouse aż ok. 75 mld m3 biometanu powstawać ma w wyniku fermentacji beztlenowej (AD) i ok. 37 mld m3 w wyniku zgazowania termicznego. Natomiast w zakresie wykorzystania surowców widoczna jest wyraźna tendencja w kierunku zagospodarowania pozostałości rolniczych, organicznych odpadów komunalnych i osadów ściekowych. Największymi producentami i sprzedawcami w 2040 r. mają być Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Polska, a także Wielka Brytania.

Polski biometan przyszłością

Przypomnijmy, że w planie REPowerEU Komisja Europejska wyznaczyła sobie ambitny cel produkcji 35 mld m3 biometanu w 2030 r. Co więcej, z danych opublikowanych przez Gas Infrastructure Europe (GIE) wynika, że ponad 75% obecnych zakładów jest już podłączonych do sieci transportowych lub dystrybucyjnych.

Natomiast najnowsze analizy przewidują, że produkcja biometanu w 2030 r. może wzrosnąć nawet do 44 mld m3, a w 2050 r. osiągnąć poziom 165 mld m3. Wiele w tej kwestii zależy od uwarunkowań politycznych, prawnych oraz od rozwoju technologii pozwalających na optymalizację produkcji zielonych paliw.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn biomasa. Sprawdź!

Oprac. redakcja na podst. inf. pras. EBA, GIE, Guidehouse, badania „Gaz dla klimatu”.

Zdjęcie: Photogenica

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE