Systematycznie pozbywamy się kopciuchów ze swoich domów, jednak proces ten nie przebiega tak sprawnie, jak powinien. Do wymiany wciąż jest około dwóch milionów kotłów na paliwa stałe, które w zasadzie nie powinny być już użytkowane i kolejny milion kotłów do wymiany w najbliższych latach. Według Polskiego Alarmu Smogowego liderem w rankingu zmian źródeł ogrzewania jest województwo śląskie.

Reklama

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), który prowadzi Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków (CEEB) jasno wynika, że mieszkańcy Polski złożyli już niemal 9,5 mln deklaracji dotyczących 18,3 mln źródeł ciepła w różnego rodzaju budynkach, zarówno domach mieszkalnych, jak i instytucjach.

Różnica we wskazanych liczbach wynika z tego, że w deklaracji właściciel budynku powinien zgłosić wszystkie źródła ogrzewania. Musi zawrzeć w niej informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw (art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków) oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.



GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!



Aż 17% zgłoszonych źródeł ciepła stanowią kotły na paliwa stałe z ręcznym podawaniem paliwa bądź zasypowe. Kotły na paliwa stałe z automatycznym systemem zasypowym – 8%. Pieców kaflowych na paliwa stałe jest kolejnych 6%. W obszarze naszego zainteresowania są także inne źródła ciepła jak kominki, kozy, ogrzewacze powietrza na paliwa stałe, których wśród zadeklarowanych źródeł jest aż 9%. Na podstawie statystyk CEEB wiadomo, że obecnie najbardziej popularne są urządzenia na gaz – kotły, bojlery, podgrzewacze przepływowe i kominki gazowe. Funkcjonuje ich niemal 5 mln.

Najmniej jest kotłów olejowych, bo tylko 134 780 sztuk. Najbardziej interesujące są dane dotyczące tych urządzeń, które w najbliższych miesiącach trzeba będzie wymienić, gdyż odpowiednie przepisy stanowią, że do końca ub. roku powinny zostać wymienione kotły pozaklasowe, ale w niektórych województwach terminy te przesunięto do połowy 2024 r. Kotły 3 i 4 klas należy wymienić, w zależności od terminów zawartych w uchwałach antysmogowych danego województwa – np. koniec 2026 roku to termin dla woj. małopolskiego i lubelskiego). Na tle kraju wyjątek stanowi województwo opolskie…

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Tekst: Beata Klimczak

Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE