W Irlandii planuje się rozpoczęcie produkcji biopaliw z biogazu i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że swój wkład w projekt ma także NASA. Udział kosmicznej agencji rządowej Stanów Zjednoczonych to jedno zaskoczenie, a kolejnym jest także idea, jaka stoi za całym przedsięwzięciem. Powstałe biopaliwo będzie mogło zasilać pojazdy bez konieczności modyfikowania silników.
Wyspiarskie biopaliwo
Renovare Fuels chce zbudować fabrykę zrównoważonego paliwa nowej generacji. Przedsiębiorstwo deklaruje, że będzie to pierwszy tego typu obiekt w Wielkiej Brytanii i całej UE. Na lokalizację instalacji wybrano hrabstwo Derry w Irlandii Północnej, a substratem do produkcji biogazu mają stać się bioodpady ze składowiska śmieci w Craigmore.
Docelowa produkcja biopaliwa ma sięgać 2 mln l. Jego wyjątkowość polega na tym, że będzie ono skutecznie zastępować olej napędowy oraz paliwo lotnicze, ale jednocześnie nie będzie wymagać modyfikacji silników. Ma to pozwolić na ograniczenie emisji z transportu nawet o 97%.
Czytaj też: Francuskie bioodpady – do biogazowni marsz!
Technologia stworzona przez NASA
Produkcja biopaliwa ma się odbywać z zastosowaniem technologii, która została opracowana w USA przy współudziale firmy T2C Energy (T2C), NASA i Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Opiera się ona o opatentowany proces TRIFTS, który wykorzystuje reakcje chemiczne w celu przekształcenia surowego biogazu – zawierającego metan i dwutlenek węgla (CO2) – w wysokiej jakości gaz syntezowy. Gaz ten jest następnie selektywnie przekształcany w łańcuchy węglowodorowe w celu wytworzenia zrównoważonego paliwa.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Freepik/tawachai07
Źródło: gasworld
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE