Innowacyjny pomysł dla branży spirytusowej powiązany z zieloną energią, czyli jak wykorzystać gaz odnawialny w produkcji alkoholi. Palmę pierwszeństwa w tym zakresie należy przyznać Bacardi – ten słynny producent rumu rozpoczął produkcję szklanych butelek w piecu opalanym w 60% wodorem. Pomysł najwyraźniej odniósł sukces, ponieważ wytworzono już 150 000 takich falkonów.
Owocna współpraca
Bacardi, znany producent alkoholi, nawiązał niedawno współpracę z Hrastnik1860, firmą produkującą szkło. To partnerstwo otworzyło przedsiębiorstwu z branży spirytusowej drogę do udanej produkcji 150 000 szklanych butelek przy użyciu pieca zasilanego w 60% wodorem. Butelka, która została wyprodukowana komercyjnie w ten innowacyjny sposób, zostanie napełniona likierem z kwiatu czarnego bzu o nazwie St. Germain, a jej pojemność wynosi 700 ml.
Czytaj też: Polskie szpitale w kryzysie? Do 2050 r. co 12 placówka na świecie może zostać zamknięta
W procesie produkcyjnym zmieniło to wiele elementów, co pokazuje tę nową praktykę jako system przyjazny dla środowiska i znacznie lepszy od konwencjonalnych rozwiązań. Być może to pierwszy krok w stronę zrewolucjonizowania branży szklanych butelek. Przede wszystkim wykorzystanie wodoru pochodzącego z elektrolizy jest ekologiczną i wydajną praktyką.
Gaz odnawialny dla przemysłu
Wyniki tej próby są bardzo pozytywne, ponieważ wyprodukowane butelki są identyczne z tymi powstającymi w klasyczny sposób. Dodatkowo innowacyjny proces zmniejsza również ilość emisji gazów cieplarnianych o 30%. Dlatego ogólnie rzecz biorąc, ta nowa metoda wytwarzania odniosła jak dotąd doskonały sukces.
Przedstawiciele Bacardi wspomninają o nadziejach wiązanych z tym projektem. Sukces może zapoczątkować rosnący trend w branży, zachęcając inne firmy do produkowania butelek w ten sam sposób.
– Wykorzystamy wnioski z tego badania, aby pomóc w opracowaniu ścieżki prowadzącej do produkcji szkła z użyciem paliwa wodorowego i stworzyć wzór do naśladowania dla innych. Tylko zmieniając się jako branża możemy znacząco zmienić nasz wpływ na środowisko – skomentował Rodolfo Nervi, wiceprezes ds. bezpieczeństwa, jakości i zrównoważonego rozwoju w firmie Bacardi.
Czytaj też: W Sandomierzu mural oczyszcza powietrze
– Udana produkcja butelek szklanych premium o niższej emisji na skalę komercyjną, bez żadnych kompromisów w zakresie jakości, udowodniła, że cała ciężka praca się opłaciła… Ta rewolucyjna technologia pokazuje, że te dwie rzeczy mogą iść w parze a teraz podejmujemy pierwsze kroki w celu wprowadzenia nowej metody na rynek – powiedział Peter Čas, dyrektor generalny Hrastnik1860.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie i źródło: Fuel Cells Works
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE