Kolejne miasto w kraju doczekało się antysmogowego muralu. Pod koniec listopada Sandomierz zyskał wyjątkowy element dekoracyjny, który nie tylko upiększa okolicę, ale przede wszystkim oczyszcza powietrze.

Reklama

Mural antysmogowy

Mural antysmogowy to rodzaj sztuki ulicznej, która oprócz tego, że cieszy oko i uatrakcyjnia często zapomniane miejskie zaułki, także oczyszcza powietrze.

Ten rodzaj obrazów funkcjonuje w przestrzeni miejskiej już od dłuższego czasu i zdobi budynki w wielu miastach na całym świecie, także w Polsce. W Krakowie powietrze oczyszcza lajkonik, na Lubelszczyźnie – Maria Skłodowska-Curie, a na poznańskich Ratajach – jerzyki. 29 listopada taki obiekt odsłonięto w Sandomierzu, gdzie mural antysmogowy zdobi wieżę ciśnień przy Parku Saskim. Kompozycja imponuje swoim rozmiarem. Nowy mural ma 16 metrów wysokości i 5 metrów szerokości. Zajmuje powierzchnię 80 metrów kwadratowych i jest wspólną inicjatywą NSG Group, Urzędu Miasta oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu.


Czytaj też: Mural antysmogowy o mocy 400 drzew


Jak to działa?

Projekt powstał przy użyciu farb fotokatalitycznych, których skład chemiczny decyduje o ich antysmogowych właściwościach. Są one w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego, a ich użycie sprawia, że obraz staje się swego rodzaju filtrem powietrza, redukuje zanieczyszczenia, niweluje nieprzyjemne zapachy, powstrzymuje rozwój bakterii i pleśni. Jak to możliwe?

Dzieje się to za sprawą fotokatalizy, czyli reakcji chemicznej wywołanej wpływem światła. Zanieczyszczenia, toksyny i drobnoustroje, pod wpływem katalizatora (w tym przypadku dwutlenku tytanu) i promieniowania UV w obecności tlenu i wody ulegają utlenianiu. Warto wspomnieć też o tym, że farby fotokatalityczne mają dużą odporność na zabrudzenia, a także na ścieranie, dzięki czemu przez długi czas prezentują się bardzo dobrze, bez potrzeby odświeżania – wyjaśnia Sebastian Skarżyński, założyciel w Donut Studio. 

W miastach, gdzie smog jest na porządku dziennym, a stan powietrza pozostawia wciąż wiele do życzenia, murale antysmogowe wydają się doskonałym rozwiązaniem. Poza funkcją estetyczną i oczyszczaniem powietrza, ekomurale pełnią misję edukacyjną, zwracając uwagę lokalnej społeczności na problemu smogu.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: sandomierz.naszemiasto.pl; pilkington.com/pl-pl

zdjęcia: sandomierz.naszemiasto.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE