Zmiany klimatu wpływają negatywnie na wiele aspektów funkcjonowania człowieka. Wiele osób cierpi na choroby górnych dróg oddechowych z powodu zanieczyszczeń powietrza, a także jest narażona na przegrzanie i liczne inne schorzenia. Okazuje się jednak, że globalne ocieplenie w dłuższej perspektywie utrudni dostęp do ochrony zdrowia. Ekstremalne warunki pogodowe mogą spowodować, iż polskie szpitale zaczną się zamykać. Według raportu XDI do 2100 r. 1 na 12 zakładów leczniczych na świecie przestanie funkcjonować.

Reklama

Zmiany klimatyczne a służba zdrowia

XDI, czyli Cross Dependency Initiative, to międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się analizą ryzyka. Badacze działający w tej instytucji przygotowali raport, który przeanalizował 200 tys. szpitali na całym świecie pod kątem wpływu zmian klimatycznych na funkcjonowanie tych placówek. Efektem tych prac jest raport charakteryzujący możliwe scenariusze reorganizacji w strukturze tych placówek w zależności od przyjętego modelu energetycznego.


Czytaj też: Sprawdź, czy twój samochód jest kompatybilny z benzyną E10


Porównano w nim dwie drogi – w pierwszej kontynuowana jest gospodarka oparta o paliwa kopalne (RCP 8.5), w drugiej emisja gazów cieplarnianych zostaje radykalnie obniżona (RCP 2.6). Ścieżka RCP 8.5 dotyczy wzrostu temperatury o około 4,3˚C do 2100 r. w stosunku do stanu sprzed rewolucji przemysłowej. Dla kontrastu ujęto scenariusz RCP 2.6, w którym ocieplenie wynosi około 1,8˚C do 2100 r.

Polskie szpitale nie bez obrażeń

Raport charakteryzuje stan szpitali na całym świecie. W całej Europie przeanalizowano 23 198 lecznic, a w samej Polsce 1073. Zdaniem analityków jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i radykalne działania, to przy scenariuszu wysokiej emisyjności do 2100 r. zostanie zamkniętych 1040 europejskich szpitali. W najgorszej sytuacji znajdują się Włochy, gdzie ryzyko zamknięcia wisi nad 137 placówkami. W Polsce zamkniętych może zostać 57 szpitali, co stanowi 5% obecnej liczby lecznic.


Czytaj też: Pierwszy samolot napędzany wyłącznie zrównoważonym paliwem przeleciał nad Atlantykiem


Polskie szpitale są najbardziej zagrożone na zniszczenia spowodowane powodziami i ekstremalnymi wiatrami. W perspektywie do 2100 r. do listy ryzyk dołączyć będzie można zalewanie placówek znajdujących się przy brzegu morza. Jeżeli emisyjność utrzyma się na wysokim poziomie, to poziom zagrożenia takimi zjawiskami wyniesie 24% do 2050 r. i 172% do 2100 r. Szacunki dla obniżonego stężenia gazów cieplarnianych są bardziej optymistyczne – ryzyko ocenia się na poziomie 10% do 2050 r. i 54% do 2100 r.

Pełna treść raportu jest dostępna pod adresem: 2023 XDI Global Hospital Infrastructure Physical Climate Risk Report.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Freepik

Źródło: XDI

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE