10 listopada weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Regulacja określa maksymalne ceny, po jakich w ramach aukcji wytwórcy będą mogli sprzedać energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a także ustalony na 15 lat okres wsparcia, do którego uprawnieni będą zwycięzcy tych aukcji. W odniesieniu do dotychczas obowiązujących cen referencyjnych, nowe wyższe są średnio o ok. 12 proc.
Ustalone poziomy cen referencyjnych służą zapewnieniu możliwości przeprowadzenia w 2023 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Ponadto stanowią one podstawę do wyliczenia tzw. stałych cen zakupu dla biogazowni, elektrowni wodnych oraz instalacji OZE wykorzystujących biomasę.
Ceny referencyjne energii z OZE – wzrost o ok. 12%
W opublikowanym rozporządzeniu przewidziano wzrost cen referencyjnych dla wszystkich rodzajów instalacji w odniesieniu do ubiegłego roku. Związany jest on przede wszystkim z wyższymi kosztami inwestycyjnymi wytwarzania energii, na które złożyły się wzrost cen materiałów, towarów i usług oraz zwiększonymi kosztami operacyjnymi, w tym, w przypadku niektórych instalacji OZE, kosztami substratów, jak również wysokimi kosztami finansowania inwestycji.
URE opublikował zestawienie cen referencyjnych dla instalacji OZE za rok 2022 i 2023.
Jak podkreśla MKiŚ, nowością w opublikowanym rozporządzeniu jest określenie referencyjnych wolumenów sprzedaży energii elektrycznej dla hybrydowych instalacji odnawialnego źródła energii, dla których cenę referencyjną wylicza się zgodnie ze wzorem określonym w art. 77 ust. 5a ustawy, przy wykorzystaniu wskazanych wolumenów. W ten sposób uwzględniono mieszany charakter źródeł wytwarzania, a więc możliwość wchodzenia w skład tej instalacji różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii.