W łotewskiej miejscowości Jełgawa rozpoczęła pracę nowa elektrociepłownia. Dzięki niej emisja dwutlenku węgla w tym regionie spadnie o 44 000 t rocznie względem 2010 r.
Czytaj też: Zwiedź z nami bezemisyjną elektrociepłownię Veolia Południe!
Współpraca fińsko-łotewska
11 września prezydent Łotwy – Andris Bērziņš wraz z prezydentem Finlandii – Sauli Niinistö – zainaugurowali otwarcie nowej instalacji biomasowej w Jełgawie. Dostawcą technologii dla elektrociepłowni była fińska firma Fortum.
– Mieszkańcy Jełgawy, którzy będą korzystać z tych usług, są największymi zwycięzcami tej długoterminowej kooperacji między krajami w sektorze energetycznym. Współpraca przy budowie zakładu była korzystna dla każdej ze stron i opierała się na partnerstwie wszystkich zaangażowanych. Naszym wspólnym zadaniem jest pełne wykorzystanie dostępnych zasobów energii odnawialnej oraz wiedzy i technologii naszych wspólników – powiedział Bērziņš.
Czytaj też: PEC Gniezno zastąpił miał węglowy biomasą
CHP dla Jełgawy
– Skojarzona produkcja ciepła i energii elektrycznej to jeden z kamieni węgielnych strategii Fortum. Kogeneracja jest energooszczędna i opłacalna, a jeśli jednocześnie wykorzystuje się paliwa odnawialne, to staje się wolna od emisji CO2 – powiedział Markus Rauramo, dyrektor finansowy Fortum. – Równocześnie w Järvenpää w Finlandii budowana była identyczna elektrociepłownia, co umożliwiło efektywne wykorzystanie zasobów i wiedzy oraz zapewniło dostępność najnowocześniejszych technologii energetycznych w Jełgawie – dodał.
Elektrociepłownia działająca na biomasę pokryje 85% zapotrzebowania na ciepło, zarówno dla mieszkańców miasta, jak i przedsiębiorstw. Wyprodukowany w zakładzie prąd trafi do sieci. Zdolność produkcyjna obiektu to w przybliżeniu 23 MW energii elektrycznej oraz 45 MW ciepła, a roczna produkcja wyniesie 110 GWh energii elektrycznej i 230 GWh ciepła.
Wcześniej miejska elektrociepłownia opierała się na kogeneracji pochodzącej z gazu ziemnego. Obecna instalacja operuje głównie na zrębkach drzewnych, ale zastosowana w niej technologia pozwala także na spalanie torfu i różnego rodzaju odpadków drzewnych. Fortum zainwestowało 70 mln euro w modernizację tego obiektu. Budowa zakładu rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku i trwała około 570 000 roboczogodzin. Zastąpienie gazu biomasą sprawi, że emisja dwutlenku węgla obniży się o 44 000 t rocznie względem 2010 r.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcia: shutterstock
Źródło: Bioenergy Insight