Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Gnieźnie dąży do osiągnięcia statusu efektywnego systemu ciepłowniczego. Zakład zastąpił miał węglowy biomasą. Mówił o tym Jarosław Grobelny, prezes przedsiębiorstwa, na konferencji „Zielone ciepło”, która odbyła się pod koniec września.

Reklama

Zastępowanie miału węglowego biomasą

Biomasa w Ciepłowni C13 w Gnieźnie wykorzystywana jest już od marca 2023 r. Od tego czasu prowadzono testy z różnymi rodzajami paliwa: pelletem drzewnym, surowymi odpadami tartacznymi czy produkcyjnymi, brykietem drzewnym i ze słomy oraz PKS (rozdrobnioną łupiną orzecha palmy olejowca gwinejskiego). Analizowano proces spalania i jego efektywność, sprawność oraz kwestie logistyczne zarówno w zakresie dostaw, jak i transportu wewnątrz zakładu.

Na podstawie wielomiesięcznych testów podjęto decyzję, że do produkcji ciepła systemowego wykorzystywana będzie biomasa w postaci pelletu drzewnego oraz PKS.


Czytaj również: Czy biomasa bierze udział w transformacji energetycznej Europy i Polski?


Lepsza jakość powietrza i mniejsze koszty

Biomasa w porównaniu do węgla aż dziesięciokrotnie zmniejsza ilość związków siarki uwalnianych do atmosfery. Przy wykorzystaniu tego paliwa uzyskuje się również pięciokrotnie mniej popiołu w porównaniu do spalania miału węglowego. 

Wykorzystanie biomasy także zagwarantuje odbiorcom stabilną i możliwie najniższą cenę.

– Mimo tego, że biomasa jest droższa w zakupie i ma mniejszą wartość opałową, sumarycznie w całym procesie wytarzania jest surowcem tańszym. Można powiedzieć, że oszczędzamy około 200 złotych na każdej tonie paliwa w stosunku do miału węglowego. Generalnie ta oszczędność jest istotna. Patrząc na ilość węgla, który spalaliśmy i ilość biomasy, którą planujemy spalić, powinniśmy zyskać około 4 mln złotych w sezonie grzewczym – mówił Jarosław Grobelny


Czytaj również: MEC Mrągowo od roku posiada kocioł na biomasę. Jak spółka ocenia to rozwiązanie?


Dostawy „na czas”

PEC w Gnieźnie zdecydował się na dostawę „na czas” (just in time). Dzięki temu nie ma konieczności magazynowania biomasy, co wiązałoby się z utratą jej właściwości mechanicznych oraz obniżeniem wartości opałowej.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło i zdjęcia: PEC Gniezno

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE