Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Gnieźnie dąży do osiągnięcia statusu efektywnego systemu ciepłowniczego. Zakład zastąpił miał węglowy biomasą. Mówił o tym Jarosław Grobelny, prezes przedsiębiorstwa, na konferencji „Zielone ciepło”, która odbyła się pod koniec września.
Zastępowanie miału węglowego biomasą
Biomasa w Ciepłowni C13 w Gnieźnie wykorzystywana jest już od marca 2023 r. Od tego czasu prowadzono testy z różnymi rodzajami paliwa: pelletem drzewnym, surowymi odpadami tartacznymi czy produkcyjnymi, brykietem drzewnym i ze słomy oraz PKS (rozdrobnioną łupiną orzecha palmy olejowca gwinejskiego). Analizowano proces spalania i jego efektywność, sprawność oraz kwestie logistyczne zarówno w zakresie dostaw, jak i transportu wewnątrz zakładu.
Na podstawie wielomiesięcznych testów podjęto decyzję, że do produkcji ciepła systemowego wykorzystywana będzie biomasa w postaci pelletu drzewnego oraz PKS.
Czytaj również: Czy biomasa bierze udział w transformacji energetycznej Europy i Polski?
Lepsza jakość powietrza i mniejsze koszty
Biomasa w porównaniu do węgla aż dziesięciokrotnie zmniejsza ilość związków siarki uwalnianych do atmosfery. Przy wykorzystaniu tego paliwa uzyskuje się również pięciokrotnie mniej popiołu w porównaniu do spalania miału węglowego.
Wykorzystanie biomasy także zagwarantuje odbiorcom stabilną i możliwie najniższą cenę.
– Mimo tego, że biomasa jest droższa w zakupie i ma mniejszą wartość opałową, sumarycznie w całym procesie wytarzania jest surowcem tańszym. Można powiedzieć, że oszczędzamy około 200 złotych na każdej tonie paliwa w stosunku do miału węglowego. Generalnie ta oszczędność jest istotna. Patrząc na ilość węgla, który spalaliśmy i ilość biomasy, którą planujemy spalić, powinniśmy zyskać około 4 mln złotych w sezonie grzewczym – mówił Jarosław Grobelny.
Czytaj również: MEC Mrągowo od roku posiada kocioł na biomasę. Jak spółka ocenia to rozwiązanie?
Dostawy „na czas”
PEC w Gnieźnie zdecydował się na dostawę „na czas” (just in time). Dzięki temu nie ma konieczności magazynowania biomasy, co wiązałoby się z utratą jej właściwości mechanicznych oraz obniżeniem wartości opałowej.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło i zdjęcia: PEC Gniezno