Spółka technologiczna OZE Rentier S.A. zamierza zrewolucjonizować rynek poprzez zastosowanie grawitacyjnych magazynów energii elektrycznej.

Niestabilność OZE

W Polsce w ostatniej dekadzie wybudowano tysiące elektrowni wiatrowych oraz słonecznych o łącznej mocy ponad 24 GW. Warunki przyłączeniowe wydane przez operatorów systemu dystrybucyjnego do budowanych kolejnych farm fotowoltaicznych przekraczają następne kilkanaście GW.

Reklama

Jednak źródła energii odnawialnej charakteryzują się dużą niestabilnością ze względu na sezonowość wiejących wiatrów, nasłonecznienie głównie latem i tylko w godzinach dziennych, a także okresowe susze powodujące spadek poziomu wody w rzekach. Rozwiązaniem mogą być grawitacyjne magazyny energii.

Grawitacyjne magazyny energii

Grawitacyjne magazyny energii mają podobną zasadę działania do elektrowni szczytowo-pompowych. Wodę zastąpiono stalowymi blokami podnoszonymi odwracalnymi silnikami elektrycznymi poprzez system lin stalowych i wielokrążków. Rozwiązanie stworzyła spółka OZE Rentier.

Instalacja jest modułowa, przez co można konstruować urządzenia o dowolnej mocy, zajmujące stosunkowo mało przestrzeni. Umożliwia to budowę w miejscach, gdzie jest najwięcej jednostek wytwórczych wiatrowych czy słonecznych.

Główną zaletą takich magazynów jest stała, niezmiennie wysoka sprawność instalacji oraz możliwość recyklingu na poziomie ponad 99,9%.


Czytaj również: W Chinach powstanie cyfrowy park przemysłowy


Zwiększenie mocy przyłączeniowych

Moduł pojedynczego magazynu ma pojemność 2 MWh. Można go dowolnie multiplikować. Na jednym hektarze możliwe jest wybudowanie instalacji o pojemności do 20 MWh.

Dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji i mechanice okres eksploatacji magazynu przy odpowiednim serwisie wynosi 50 lat. Przewyższa więc okresy użytkowania elektrowni słonecznych oraz wiatrowych.

Możliwość budowania instalacji w pobliżu miejsc wytwarzania energii wpłynie na zwiększenie mocy przyłączeniowych, przy niewielkich kosztach rozbudowy sieci elektroenergetycznej.


Czytaj również: Prawie 12,5 mln zł kary za niedozwolone klauzule w umowach na fotowoltaikę


Przejście na gospodarkę zeroemisyjną

Tak długo, jak energetyka jądrowa oraz geotermia nie rozwiną się w Polsce w znaczącym stopniu, elektrownie na paliwa węglowodorowe wspomagane OZE z grawitacyjnymi magazynami energii mogą skutecznie stabilizować naszą sieć energetyczną i Krajowy System Energetyczny.

Stworzone zostaną warunki płynnego przechodzenia w stronę gospodarki zeroemisyjnej poprzez zwiększanie udziału OZE w miksie energetycznym, a co za tym idzie, wygaszanie wytwarzania w elektrowniach konwencjonalnych. To z kolei powinno wreszcie wpłynąć na znaczne obniżenie oraz stabilizację cen energii w kraju.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Ozerentier

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE