Jeden z bloków węglowych w lubelskiej elektrociepłowni Megatem przestał działać. Zastąpił go biomasowy blok elektryczno-ciepłowniczy o mocy 50 MW. Kosz inwestycji to 250 milionów złotych.

Biomasa zamiast węgla

Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin była pierwszą w kraju sprywatyzowaną elektrociepłownią. W ciągu ostatnich lat przedsiębiorstwo zostało gruntownie zmodernizowane. Jednym z działań mających na celu przebudowę i unowocześnienie zakładu była decyzja o wygaszeniu bloku węglowego i zastąpieniu go kotłem zasilanym biomasą.

Reklama

Budowa nowej instalacji rozpoczęła się dwa lata temu. Największą inwestycję gospodarczą w Lublinie zrealizowano częściowo przy pomocy środków z NFOŚiGW. Biomasa wykorzystywana w elektrociepłowni będzie pochodziła z odpadów drzewnych, które nie kwalifikują się do innego przemysłowego wykorzystania.

– Oficjalnie otwieramy nowy blok kogeneracyjny, opalany wyłącznie biomasą – mówił podczas oficjalnego otwarcia Dariusz Sipta, prezes elektrociepłowni. – Są to odpady z gospodarki leśnej. Chodzi o gałęzie, igliwie, korę przede wszystkim drzew iglastych, czyli wszystko, co jest niepotrzebne leśnikom. Mogą być też stare drzewa z likwidowanego sadu czy zielone odpady po produkcji rolniczej. Nowy blok pochłania dziennie 400 ton takiego paliwa – wyjaśnił prezes.


Czytaj też: We Wrześni biomasa zastąpi węgiel. Mieszkańcy odetchną pełną piersią


Korzyści dla środowiska i mieszkańców

Szacuje się, że dzięki wymianie kotła węglowego na biomasowy do atmosfery trafi rocznie 120 tysięcy ton CO2 rocznie mniej. Na inwestycji w oczywisty sposób skorzystają mieszkańcy, którzy będą mogli cieszyć się lepszą jakością powietrza.

Nie spalimy dziesiątków tysięcy ton węgla, a więc nie uwolnimy dwutlenku węgla zamkniętego pod ziemią setki milionów lat przed nami. A co uleci z nowego komina bloku na biomasę, w 100 proc, zabsorbuje otaczająca natura – podsumował Dariusz Sipta.

Uruchomienie bloku biomasowego to nie ostatnie słowo właściciela Megatem. Bogusław Grochowski zapowiedział kolejne działania proekologiczne, wśród których znalazły się spalarnia odpadów i inwestycje. wodór.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: cire.pl, dziennikwschodni.pl.; zdjęcie: Piotr Michalski, dziennik wschodni.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE