Poziom Narodowego Celu Wskaźnikowego na rok 2023 wynosi 8,9%, przy czym przedsiębiorcy mogą korzystać z dwóch mechanizmów redukcyjnych opłaty zastępczej oraz tzw. obniżonego NCW. Finalnie przedsiębiorcy mogą zredukować cel do poziomu ok. 5,84% energetycznie. Możliwość skorzystania z obniżonego NCW wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiedniej struktury dostaw biokomponentów tj. min 70% musi pochodzić od polskich wytwórców.
PKN ORLEN korzysta z tego mechanizmu redukcyjnego od kilku lat współpracując głównie z polskimi dostawcami. W roku 2022 wymagany poziom NCW wynosił 8,8% energetycznie, a po zastosowaniu wskaźników redukcyjnych ok. 5,77% energetycznego. Rok do roku obserwujemy więc wzrost wskaźnika.
Oprócz wymogów realizacji NCW, PKN ORLEN jest zobowiązany do realizacji obligatoryjnego blendingu w paliwach. W przypadku oleju napędowego, w 2023 roku jest to poziom około 5,65% objętościowo estrów, natomiast w przypadku bioetanolu w benzynach – 4,8%. W przypadku benzyn, z uwagi na to, że w Płocku posiadamy instalację do produkcji eteru-etylo-tert-butylowego (ETBE) – wysokooktanowego komponentu, produkowanego z bioetanolu i naftowej frakcji C4, zawartość bioetanolu w benzynach oferowanych przez PKN ORLEN przekracza wymóg ustawowy.
Dzięki temu możliwa jest większa konsumpcja bioetanolu. Oprócz wykorzystania bioetanolu i estrów produkowanych na bazie surowców rolniczych, do realizacji NCW wykorzystywane będą w tym roku estry pochodzące ze zużytych olejów kuchennych (UCOME) m.in. z nowej instalacji produkcyjnej zlokalizowanej w ORLEN Południe. Zastosowane zostaną także biowęglowodory z procesu współuwodornienia realizowanego w Płocku na instalacji hydroodsiarczania olejów napędowych.
Do realizacji NCW Koncern wykorzystuje wyłącznie biokomponenty spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju określone w Dyrektywie o Odnawialnych Źródłach Energii. Oznacza to, że każda partia produktów ma udokumentowaną ścieżkę pochodzenia (od rolnika po zakład produkcyjny) i spełnia odpowiednie kryteria redukcji emisji w stosunku do odpowiednika paliwa kopalnego.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!