Nowoczesne budownictwo jest całkowicie oparte na elektryczności. Niezależnym od prądu źródłem ciepła są kominek lub piec na drewno, których dodatkową zaletą są właściwości ekologiczne. Dlatego branża kominkowa przechodzi renesans, czego dowodem są nawet stuprocentowe wzrosty sprzedaży w porównaniu do 2021 roku.

Lokalne uchwały antysmogowe wprowadziły obowiązek spełniania wymogów Ekoprojektu przez miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, czyli wkłady kominkowe i piece wolnostojące. To fenomen, ponieważ Unia Europejska wprowadziła takie regulacje dopiero w 2022, dzięki czemu polscy producenci mieli przewagę względem innych europejskich firm o 5 lat.

Reklama

– Otworzyło to ogromne możliwości dla polskich firm z branży kominkowej. Okazało się przy tym, że wiele kominków czołowych polskich producentów spełnia surowe wymogi emisyjne Ekoprojektu, dzięki czemu polscy producenci nie stracili cennego czasu na dostosowanie swoich produktów do europejskich norm – mówi Wojciech Perek ekspert z grupy Drewno Pozytywna Energia.

Ogrzewanie biomasą

Współczesne kominki i piece to wysoko zaawansowane technologicznie urządzenia, których stworzenie wymaga umiejętności i nowoczesnego parku maszynowego. To stalowe konstrukcje wyposażone w żaroodporną ceramikę, w systemy czyszczenia szyb, kontroli obiegu powietrza i zapewniające wysoką wydajność oraz co warto ponownie podkreślić, minimalną emisję cząstek stałych, OGC i CO. Obecne możliwości sprawiają, że używanie kominków jeszcze nigdy nie było tak proste, a przy tym ogrzewanie biomasą pozwala uzyskać nam pewien rodzaj niezależności energetycznej.


Czytaj też: Biomasa? Warto przypomnieć zasady jej wykorzystania


Piece wolnostojące, kominki z płaszczem wodnym

Coraz większą popularnością cieszą się piece wolnostojące atrakcyjne nie tylko ze względu na cenę ale i prosty montaż. Są to również urządzenia bardzo praktyczne, gdyż idealnie współpracują z rekuperacją, która równomiernie rozprowadza ciepło w całym budynku. Współczesna moda kominkowa zwraca się również ku niegdyś bardzo popularnym kominkom z płaszczem wodnym.

– Takie urządzenie potrafi zasilić nie tylko cały dom, ale również dzięki możliwości współpracy z solarami i pompami ciepła jest niesamowicie ekonomicznym rozwiązaniem, na pozyskiwanie taniej energii. Oczywiście na popularności nigdy nie straciły kominki z wkładem grzewczym, których możliwości również nieustannie się rozwijają. Co ciekawe coraz większą popularnością cieszą się piece kaflowe, piecokominki i piece, które wykorzystują nowoczesne techniki zduńskie. Współczesne miejscowe ogrzewacze pomieszczeń potrafią bez problemu i przy niewielkim zużyciu opału ogrzać nowo budowane energooszczędne i dobrze ocieplone domy dodaje Wojciech Perek.


Zarejestruj się na Forum Pelletu


Ponad 70% zasobów OZE w Polce to biomasa

Eksperci przekonują, że niedługo nastąpi stabilizacja i w przypadku biomasy, użytkownicy kominków nie muszą martwić się o wzrost cen. Niewykluczone, że drewno może okazać się oficjalnym lekarstwem na europejski kryzys energetyczny.

– Wśród społeczeństwa rośnie świadomość tego, że drewno jest najstarszym, najtańszym i łatwodostępnym odnawialnym źródłem energii. Odczarowujemy fałszywe przekonania na temat drewna i edukujemy w zakresie tego, jak prawidłowo go przygotować i ogrzewać nim nasze domy. Lubimy podkreślać, że biomasa stanowi ponad 70% zasobów OZE w Polce. W Europie ten wskaźnik jest jeszcze wyższy – podsumowuje Wojciech Perek.

Rynek pelletu – nowy numer Magazynu Biomasa:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: Drewno Pozytywna Energia

 

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE