O tym, że polski rynek ma ogromny, ale niewykorzystany potencjał w zakresie biogazu słychać było od wielu lat. Pomimo szeregu strategii, planów i deklaracji – sektor rozwijał się bardzo wolno. Z tego powodu w 2020 roku tematem zainteresowało się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Instytucja przeanalizowała technologiczne aspekty najważniejszych czynników hamujących rozwój biogazu i zdefiniowała przeszkody stojące na drodze, które można rozwiązać za pomocą wyzwania technologicznego.
Zidentyfikowane bariery i przeszkody zostały następnie przekute w kluczowe wymagania w przedsięwzięciu „Innowacyjna biogazownia”, które jest realizowane dzięki środkom z Funduszy Europejskich (Program Inteligentny Rozwój).
Najważniejsze wyzwania, które zostały postawione przed wykonawcami to: bezodorowość instalacji, uniwersalność substratowa, samowystarczalność energetyczna, wytwarzanie wysokiej jakości nawozu zamiast zwykłego pofermentu oraz wytwarzanie biometanu. Trzy konsorcja, które podjęły wyzwanie zaproponowały skuteczne, choć zupełnie od siebie odmienne rozwiązania technologiczne. Funkcjonowanie każdego z opracowanych rozwiązań technologicznych zostało zweryfikowane poprzez wybudowanie łącznie sześciu mikroinstalacji biogazowych, które powstały na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Brody w Wielkopolsce.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Od lipca do grudnia 2022 roku wybudowane mikroinstalacje biogazu rolniczego służyły do przeprowadzenia testów technologii w zakresie ich wydajności i uniwersalności substratowej.
Każda z dwóch instalacji wybudowana przez dane konsorcjum, zasilana była dwoma różnymi mieszankami substratowymi, skomponowanymi w oparciu o odchody zwierzęce oraz produkty uboczne i odpady z przemysłu rolno-spożywczego. Następnie w połowie trwania testów nastąpiła zmiana mieszanek substratowych na inne, co służyło przede wszystkim badaniu elastyczności technologii w zakresie zmian wsadu do instalacji. Testy technologii prowadzane były przez partnera strategicznego przedsięwzięcia – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Partner strategiczny jako ich właściciel, był odpowiedzialny za udostępnienie terenu pod budowę instalacji, nadzór biotechnologiczny nad przebiegiem ich testów oraz eksploatację instalacji po okresie testowym. Szczegółowe opomiarowanie każdej z mikrobiogazowni, od momentu rozruchu do chwili zakończenia testów, pozwoliło uzyskać wyjątkowy zestaw danych, potwierdzających trafność rozwiązań zaproponowanych przez wykonawców.
Pierwszy etap „Innowacyjnej biogazowni” był wymagający zarówno pod względem logistyki zaopatrzenia w substraty, jak również nieoczekiwane wyzwania technologiczne na instalacjach, których w procesie badawczo-rozwojowym trudno uniknąć. Kluczowa w tym zakresie była wyjątkowa sprawność wykonawców w diagnozowaniu sytuacji oraz szybkim wprowadzaniu optymalizacji opracowanych przez siebie technologii. Jednocześnie bliska współpraca pomiędzy wykonawcami, partnerem strategicznym oraz NCBR pozwoliła minimalizować ryzyka, sprawnie przeprowadzić testy oraz wyłonić wykonawcę, który w etapie drugim zademonstruje swoją technologię w pełnej skali.
W ramach etapu drugiego zaprezentowane będą również te rozwiązania, których zastosowanie w etapie pierwszym ze względu na małą skalę instalacji nie było możliwe, jak np. wytwarzanie biometanu.
To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Tekst: Paweł Sulima, Miłosz Krzymiński, Ewa Krasuska
Zdjęcie: NCBR
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE