Czy wietnamskie elektrownie węglowe będą opalane biomasą? O takim planie poinformowało w marcu SGC Energy.
Elektrownie w Wietnamie będą spalać biomasę
SGC Energy to dostawca rozwiązań w zakresie zielonej energii w Korei Południowej. Spółka rozpoczęła współpracę z wietnamską firmą konsultingową PECC1 w zakresie przekształcania elektrowni węglowych na biomasowe. PECC1 prowadziła już projekty na dużą skalę w Azji Południowo-Wschodniej, w tym w Wietnamie, Laosie i Kambodży.
– Projekt konwersji elektrowni na biomasę w Wietnamie będzie początkiem zagranicznej ekspansji biznesowej SGC Energy. Naszym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym — powiedział dyrektor generalny SGC Energy Lee Woo-sung.
Wspólne działania tych firm mają na celu realizację projektów przekształcania elektrowni węglowych, aby były oparte na biomasie. Południowokoreańskie przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za eksploatację i zarządzanie elektrownią, a jego wietnamski partner przeprowadzi studia wykonalności biznesowej.
W projekt zaangażowany jest również południowokoreański zakład budowlany SGC eTEC E&C, który będzie odpowiedzialny za budowę i zaopatrzenie obiektów.
Czytaj również: Jaki będzie poziom zużycia biomasy w najbliższych latach?
Wycofanie energetyki węglowej
W ubiegłym roku Wietnam ogłosił, że zamierza wzmocnić państwową gospodarkę poprzez podwojenie zainstalowanej mocy elektrycznej do 146 GW do 2030 r., jednocześnie zmniejszając zależność od paliw konwencjonalnych. Powstał państwowy projekt mający na celu ograniczenie energetyki węglowej, która aktualnie stanowi 40% całkowitego zaopatrzenia kraju w energię.
Obecnie około 25% wietnamskiej energii elektrycznej, czyli 19 GW, pochodzi ze źródeł odnawialnych. Są to głównie wiatraki i fotowoltaika. Celem Wietnamu jest zwiększenie tej mocy do 39 GW w ciągu najbliższych siedmiu lat.
– Ponieważ Wietnam ma bardzo wydajne i zaawansowane instalacje, państwo to jest uważane za wschodzący rynek energetyczny – powiedział przedstawiciel SGC Energy.
Wietnam ma duży potencjał produkcji biomasy, zwłaszcza w postaci pelletu drzewnego i pozostałości z uprawy ryżu. Według firmy badawczej Transparency Market Research, globalny rynek energii z biomasy, którego wartość w 2020 roku wynosiła 44,9 miliarda dolarów, w 2031 roku może wzrosnąć nawet do 85,3 miliarda dolarów.
Kraj jest drugim po USA eksporterem pelletu drzewnego, z roczną wielkością sprzedaży zagranicznej przekraczającą 3,5 miliona ton. W 2021 roku przyniosło to zyski na poziomie około 400 milionów dolarów.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Bioenergy Insight, Ajudaily