Od prawie 10 lat staram się wspierać polską biomasę i budować wokół niej silną, skonsolidowaną i prężnie działającą branżę. W tym czasie na rynku pojawiło się kilkaset tysięcy egzemplarzy „Magazynu Biomasa”. Magazynu, na łamach którego opisywaliśmy i wciąż opisujemy rozmaite aspekty funkcjonowania rynku biomasowego. Działalność „Magazynu Biomasa” to również tysiące artykułów na portalu magazynbiomasa.pl, które przez ostatnie kilka lat przeczytały miliony osób! Mimo wykonania tak potężnej pracy w zakresie edukacji, biomasa wciąż nie zajęła należnego miejsca w polskim miksie energetycznym. Nie zajęła – mimo że powinna. Dlaczego?
Pisze Maciej Roik, Co-founder „Magazyn Biomasa”
Raport „Biomasa w Polsce” to niejako zbiór odpowiedzi na to pytanie. Publikacja jest pierwszą w Polsce próbą kompleksowego i przekrojowego pokazania biomasy jako odnawialnego, krajowego i stabilnego źródła energii. Choć biomasa w energetyce i ciepłownictwie wciąż nie jest wykorzystywana w odpowiednim zakresie, to właśnie ona powinna stanowić fundament polskiej transformacji energetycznej.
Według wyliczeń fachowców obecnie w Polsce marnuje się od 6 do 10 mln ton biomasy agro! Biomasy, którą można by wykorzystać do celów energetycznych. Ogromny i niewykorzystany potencjał to także plantacje energetyczne, które według różnych szacunków byłyby zdolne do produkcji od 15-25 mln ton biomasy. W sumie w okresie od 2 do 4 lat biomasa agro mogłaby stanowić od 20 do 30% energii pierwotnej.
Nie można zapominać o biomasie leśnej, pozyskiwanej głównie z Lasów Państwowych, choć według szacunków Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów corocznie w lasach prywatnych można dodatkowo pozyskać 5 mln m3 drewna.
Biomasa na stronie magazynbiomasa.pl. Sprawdź!
Część mogłaby zapewne zostać wykorzystana do celów energetycznych. Największym atutem biomasy jest jej stabilność. To w pełni sterowalne źródło energii, odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Kotły biomasowe można włączać i wyłączać kiedy i w jakim zakresie jest to potrzebne. Nie trzeba budować magazynów energii czy szukać rozwiązań zastępczych. Co więcej, polskie ciepłownictwo, które obecnie jest oparte w głównej mierze na węglu, w najprostszy sposób może zostać zmodernizowane właśnie w kierunku biomasy.
Plusy wykorzystania tego biopaliwa można mnożyć. Dobrze wiedzą o tym Anglicy, Duńczycy, Niemcy czy Austriacy. W ich krajach od dawna rozbudowuje się infrastrukturę energetyczną, która jest dedykowana wykorzystaniu biomasy. Moim zdaniem podobnie powinno być w Polsce.
Żeby tak się stało, potrzebujemy jednak dobrej, długofalowej polityki i stabilnego prawa, które pozwolą na podejmowanie śmiałych decyzji w zakresie jej wykorzystania. Z pewnością skorzystamy na tym wszyscy. Mam nadzieję, że raport „Biomasa w Polsce” przyczyni się do rozwoju branży i pozwoli na wykorzystanie potencjału tego odnawialnego paliwa.
RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/2023” DO POBRANIA PONIŻEJ:
Raport Biomasa w Polsce
Wyślij link na adres:
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!