Biogazownia w Koczale to wzorcowy przykład GOZ! Goodvalley, jeden z największych producentów mięsnych w Polsce zarządza ośmioma biogazowniami rolniczymi. Firma realizuje strategię zrównoważonego rolnictwa, którego biogazownie są ważnym elementem. Jedną z wzorcowych jest właśnie biogazownia rolnicza w Koczale, wpisująca się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Biogazownia rolnicza w Koczale została uruchomiona w kwietniu 2009 r. I była pierwszą w Polsce o mocy ponad 2 MW (2,126 MWe – moc elektryczna/2,206 MWt – moc cieplna). Trzecią taką wybudowaną przez firmę Goodvalley.

Reklama

Biogazownia znajduje się w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Koczała. Zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie fermy matecznej (ponad 9 tys. stanowisk dla macior i ponad 1,4 tys. stanowisk dla odchowu prosiąt). A także, co ważne, w odległości ok. 2,5 km od mieszalni pasz.

Koszt budowy biogazowni wyniósł niespełna 15,2 mln zł. Z czego ok. 2,1 mln zł zostało sfinansowane ze środków krajowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Wszystko, co musisz wiedzieć o biogazie. Sprawdź!


Instalacja składa się z trzech żelbetowych zbiorników fermentacyjnych o łącznej pojemności 9.030 m3 (3.010 m3 każdy). Dwóch kolejnych żelbetowych zbiorników pofermentacyjnych o łącznej pojemności 7.980 m3 (3.990 m3 każdy). Jest też zbiornik na komponenty i zbiornik mieszania.

W skład biogazowni wchodzi również budynek techniczny, w którym znajduje się kotłowania z awaryjnym kotłem oraz pomieszczenie z dwoma modułami kogeneracyjnymi GE Jenbacher o mocy elektrycznej 1,063 MW każdy. Mają one przepracowane ponad 112 tys. roboczogodzin. A mimo wszystko dzięki odpowiedniej dbałości o instalację, systematycznym przeglądom i serwisom osiągają efektywność powyżej 90%. Np. we wrześniu biogazownia osiągnęła prawie 100% efektywności.

Na instalację składają się również:

  • sieci technologiczne biogazu,
  • sieci sanitarne,
  • elektroenergetyczne i cieplne,
  • system separacji,
  • system pompowania gnojowicy
  • oraz automatyka i sterowanie.

Zrównoważone rolnictwo

Budowa kolejnej biogazowni przez Spółkę stanowiła element polityki proekologicznej oraz była jednym z przejawów rozwoju technologicznego przedsiębiorstwa, m.in. poprzez zoptymalizowanie gospodarki obiegu zamkniętego. Zwiększenie efektywności wykorzystania surowców oraz produktów ubocznych pochodzenia rolniczego poprzez produkcję biogazu w procesie fermentacji gnojowicy z sąsiadującej fermy i komponentów uzupełniających oraz zwiększenie przydatności i efektywności nawozu naturalnego pozwoliło również zredukować emisję gazów cieplarnianych z chowu i hodowli trzody chlewnej.

Nie bez znaczenia pozostawały również zapisy Dyrektywy unijnej nr 96/61/WE (Dyrektywa IPPC) w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania (kontroli) zanieczyszczeń, która nakładała na operatorów wybranych instalacji, m.in. fermy tuczu, obowiązek dostosowania się do wymagań BAT (Best Available Technology – najlepsze dostępne technologie), a takową były i są biogazownie rolnicze.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Anita Bednarek, Goodvalley
Zdjęcie: Goodvalley
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE