Feldhiem to niewielka miejscowość w Niemczech. Z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Okazuje się jednak, że mieszkańcy tej małej wioski w Brandenburgii pozyskują 100 procent energii ze źródeł odnawialnych.
100% OZE – odnawialna wioska
Wioska Feldheim znajduje się około 60 kilometrów od Berlina. Miejscowość liczy 128 mieszkańców, którzy ciepło i prąd pozyskują wyłącznie z OZE. W samowystarczalnej energetycznie wiosce w Brandenburgii gospodarstwa domowe i firmy zaopatrywane są w energię elektryczną i ciepło z własnych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, a biogazownie są połączone z lokalną siecią cieplną i energetyczną.
Pierwsze próby rozpoczęły się w 1995 r., kiedy na gruntach należących do lokalnej spółdzielni rolniczej postawiono cztery turbiny wiatrowe. Inicjatywa dała początek parkowi wiatrowemu, który w obecnym kształcie liczy 47 turbin. Dziś farma wiatrowa z Feldheim wytwarza tyle energii odnawialnej, że 99 procent jej produkcji trafia na rynek energetyczny.
Jak zaplanować inwestycję biogazową/biometanową? Dowiesz się podczas warsztatów „Biogazownia i biometanownia do A do Z”
Biogaz i fotowoltaika
Zachęceni sukcesem farmy wiatrowej mieszkańcy wioski postanowili zbudować biogazownię. Zakład działa od 2008 roku i przetwarza kiszonkę z kukurydzy i zbóż oraz mieszankę obornika świńskiego i krowiego.
Również w 2008 roku oddano do użytku farmę fotowoltaiczną, która powstała na miejscu opuszczonego sowieckiego ośrodka wojskowego i obecnie wytwarza energię elektryczną wystarczającą do zasilenia 600 gospodarstw domowych.
Ceny energii niższe o jedną trzecią
W związku z zaistniałymi problemami z podłączeniem do lokalnej sieci, Feldheim przy wykorzystaniu środków z pożyczek, dotacji i wkładu własnego wybudowało swoją sieć elektryczną i ciepłowniczą. Sieć działa od 2010 roku. Odtąd Feldheim uważa się za całkowicie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. To nie jedyna korzyść. Od tego momentu lokalne ceny energii spadły o około jedną trzecią.
Najnowszą inwestycją miejscowości Feldheim jest potężna bateria, która może pomieścić wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić wioskę przez dwa dni. Bateria ma zostać włączona jesienią tego roku.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
źródło: dw.com
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE