Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu, której celem jest wsparcie procesów decyzyjnych w obszarach kluczowych dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i ochrony klimatu, publikuje rekomendacje dotyczące kroków koniecznych do złagodzenia wpływu kryzysu energetycznego na odbiorców energii i na gospodarkę.
Europejski kryzys energetyczny
Europa znajduje się w głębokim kryzysie energetycznym, który grozi wywołaniem kryzysu gospodarczego. Przyczyny są złożone, ale wynika on przede wszystkim z agresji Rosji na Ukrainę. Kryzys na rynku paliw, w szczególności gazu, przenosi się na rynki energii elektrycznej, co jest obecnie potęgowane suszą w Europie oraz problemami z dostępnością francuskich elektrowni jądrowych. Sytuacja jest obarczona wysokim stopniem niepewności, gdyż nie jest przewidywalna zarówno skala i trwałość ograniczania dostaw z Rosji (gdzie trzeba brać pod uwagę całkowite wstrzymanie dostaw gazu), a poziom ryzyka i głębokość kryzysu w czasie najbliższego sezonu grzewczego będzie zależał zarówno od czynników całkowicie poza naszą kontrolą (jak pogoda), jak i od terminowego ukończenia inwestycji infrastrukturalnych (w przypadku Polski – Baltic Pipe) oraz poziomu kontraktacji gazu (a w przypadku Polski także węgla).
Oszczędzanie energii to nasz obowiązek
Sytuacja paliwowa jest bardzo trudna i trzeba się poważnie przygotować do zimy, kiedy wzrośnie zapotrzebowanie na surowce i energię, i kiedy możemy doświadczyć skoków zapotrzebowania (w związku z wyjątkowymi i/lub wyjątkowo trwałymi mrozami), co powinno skłaniać do intensywnych działań nie tylko na rzecz dywersyfikacji i pozyskiwania kolejnych źródeł dostaw, ale przede wszystkim na rzecz oszczędzania energii – także w Polsce. W bieżącej sytuacji oszczędzanie energii powinno być nie tylko ekonomicznym, ale i
patriotycznym obowiązkiem.
Czytaj też: Warsaw Enterprise Institute: plan REpowerEU należy dopracować
Bezpieczeństwo energetyczne
18 lipca odbyło się spotkanie Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu, w czasie którego omówiono szczegółowo sytuację związaną z dostępnością i poziomem cen paliw (węgla i gazu), energii elektrycznej i cieplnej oraz zasadami utrzymania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Punktem wyjścia dyskusji było uznanie, że:
• Wchodzimy w okres wysokich cen paliw kopalnych. Wyjątkowy stan energetyczny może utrzymać się kilka lat, a na pewno będzie mocno odczuwalny w kolejnym roku, kiedy wyczerpią się zapasy (gazu, węgla) oraz znacznie zmniejszą rezerwy finansowe społeczeństw, gospodarek i państw. Ceny surowców energetycznych są bardzo wysokie, ponieważ odzwierciedlają krytyczną sytuację ograniczonej podaży i dużego popytu, ale
również utrzymującą się niepewność na rynku, bardzo dużą zmienność i wyzwania polityczne.
• Dodatkowym wyzwaniem jest okres zwiększonego sporu politycznego w Polsce (nasilającego się w związku ze zbliżającymi się wyborami i trudną sytuacją gospodarczą), który nie sprzyja podejmowaniu wyważonych, racjonalnych decyzji – na co bez wątpienia liczy Rosja. W sytuacji kryzysu ważne jest działanie ponad podziałami politycznymi.
• Polska jest obecnie godnym naśladowania przykładem solidarności z Ukrainą. Jej strategicznym interesem powinno też być utrzymanie i wzmacnianie solidarności ogólnoeuropejskiej i przyczynianie się do wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego całej Europy, m.in. poprzez wdrażanie działań wspierających
oszczędzanie paliw i energii elektrycznej. Dobrze zaplanowane i skoordynowane zmniejszanie popytu na paliwa kopalne i ograniczanie zużycia energii elektrycznej pomoże szybciej pokonać kryzys energetyczny, a także uniknąć szoku gospodarczego.
Strategia zarządzania kryzysem powinna być oparta o maksymalizację współpracy w UE i koncentrację na wspólnym – sprawiedliwym – rozwiązaniu potencjalnych niedoborów paliw.
Rekomendacje Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu
Członkowie i Członkinie Rady uzgodnili poniższe rekomendacje wskazując pilne działania uzupełniające już podejmowane przez Polskę aktywności związane z dywersyfikacją źródeł i pozyskiwaniem nowych dostaw. Podstawą jest z pewnością rzetelna informacja. Bardzo ważne są działania, które mogą doprowadzić do redukcji zapotrzebowania w krótkim terminie. Konieczne jest również przygotowanie się na różne scenariusze niedoborów energii. Chronić wsparciem finansowym trzeba przede wszystkim odbiorców wrażliwych i kluczowe branże przemysłu. Fundamentem są jednak działania systemowe – czyli takie,
które mogą nie przynieść efektów tej zimy, ale są kluczowe dla zwiększenia odporności Polski na kryzys w kolejnych latach.
Pełne stanowisko Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu dostępne jest na
dedykowanej stronie: https://rada-energetyczna.pl/stanowisko-rady-obecny-kryzys
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: forum-energii.eu, rada-energetyczna.pl
zdjęcie: pl.freepik.com/autor/newafrica
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE