Włoski rząd stawia na biometan. Komisja Europejska zatwierdziła tamtejszy program wsparcia budowy i eksploatacji nowych lub przekształconych zakładów produkcji biometanu. To element włoskiej strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia udziału energii odnawialnej. Program przyczyni się również do realizacji celów planu REPowerEU.


Wparcie KE

Komisja Europejska pozytywną ocenę uzasadniła tym, że włoski program ułatwia rozwój niektórych rodzajów działalności gospodarczej, w szczególności produkcję zrównoważonego biometanu. Natomiast pomoc ma „efekt zachęty”, ponieważ beneficjenci nie realizowaliby w takim samym stopniu inwestycji w zrównoważoną produkcję biometanu bez wsparcia publicznego.

Reklama

„Włoski program pomocy, który zatwierdziliśmy, zwiększy produkcję zrównoważonego biometanu do wykorzystania w sektorach transportu i ogrzewania, zgodnie z planem REPowerEU. Włoski środek pomocy (…) pomoże Włochom osiągnąć cele redukcji emisji, zmniejszyć ich zależność od rosyjskich paliw kopalnych i poprawić bezpieczeństwo dostaw gazu, przy jednoczesnym ograniczeniu możliwych zakłóceń konkurencji” – mówiła wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager.

Biometan we Włoszech

Program, częściowo finansowany przez RRF, obejmie stworzenie i eksploatację nowych lub zmodernizowanych zakładów produkcji biometanu, który będzie wtłaczany do krajowej sieci gazowej i wykorzystywany sektorze transportu i ogrzewania we Włoszech.

Program zgłoszony przez Włochy, który będzie obowiązywał do 30 czerwca 2026 r., a zakwalifikowane do niego mają być jedynie projekty zakładające produkcję zaawansowanego biometanu, ponieważ jest to najbardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska paliwo, które ma pomóc UE w osiągnięciu jej celów w zakresie klimatu i energii.


Czytaj też: Kiedy Polska wyprodukuje pierwszy m³ biometanu? Znamy datę


Budżet programu

Budżet włoskiego projektu obejmuje dotacje w kwocie 1,7 mld euro, które zostaną wypłacone pod koniec fazy budowy oraz taryfy motywacyjne o łącznej szacunkowej wartości 2,8 mld euro – wypłacane w fazie operacyjnej projektów przez okres 15 lat.

Projekty zostaną wybrane w ramach przejrzystego procesu przetargowego, w którym beneficjenci będą rywalizować o najniższą kwotę taryfy motywacyjnej potrzebną do realizacji pojedynczego projektu.

Pierwszy nabór projektów rozpocznie się w 2022 roku. Aby skorzystać z dofinansowania z RRF, budowa lub przebudowa instalacji do produkcji biometanu powinna zakończyć się do 30 czerwca 2026 roku.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: europeansting.com

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE