Biomasa – ważny, ale nie najważniejszy element transformacji energetycznej. Tak uważa Bartosz Chmielewski, CEO w firmie Reco Sp. z o.o.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Dlaczego według pana biomasa w Polsce ma duży potencjał?

Produkcja roczna pelletu w Polsce na poziomie ponad miliona ton jest miernikiem możliwości polskiego potencjału. Potencjału, który w przetwórstwie odpadu drzewnego nie powiedział jeszcze stop. Lecz doskonale wiemy, że biomasa to nie tylko pellet. Proszę nie zapominać o zrębce drzewnej – i to nie tej odpadowej, ale pozyskiwanej z upraw celowych.

Reklama

Uprawa wierzby energetycznej zwiększa nasz potencjał biomasowy. A dodatkowo uprawa i pozyskiwanie zrębki może tworzyć nowe miejsca pracy. Co jest istotnym celem przy pozyskiwaniu środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Ogromne ilości biomasy trafiały do nas ze Wschodu, co obecnie jest utrudnione ze względu na wojnę i embargo. Skąd będziemy pozyskiwać biomasę?

O stabilnym ilościowo pozyskaniu biomasy drzewnej już wspomniałem, ale pamiętajmy, że mamy w zanadrzu jeszcze biomasę agro. Proszę uwierzyć, że w rejonach, gdzie mamy nieużytki klasy piątej i wyższej, gdzie baloty słomy leżą na polach i gniją, informacja o możliwości wykorzystania tego potencjału do wytwarzania energii cieplnej, redukcji kosztów etc. jest zaskoczeniem. Pierwsze co trzeba zrobić w celu pozyskania biomasy to budowanie świadomości i wskazanie środków. My to robimy otwierając perspektywy w wielu gminach.

Cena biomasy wzrasta, a co za tym idzie kilka zakładów ciepłowniczych, które miały w planach modernizację (i przejście na biomasę) albo zawiesiło ich realizację, albo z nich zrezygnowało…

Zadam przewrotne pytanie: a czego cena nie wzrasta? Znam zakłady ciepłownicze, które procedują modernizację kotłów węglowych na biomasowe mając świadomość, iż cena biomasy jest relatywnie niższa. Nie ma co ukrywać, iż najtaniej jest wytwarzać ciepło z paliw alternatywnych, których mamy pod dostatkiem. Zawsze powinniśmy podążać za najlepszymi, patrząc na niezależność energetyczną Polski.

Bez wątpienia interesujący z punktu widzenia niezależności energetycznej naszego kraju jest szwedzki model ciepłowniczy, który w dużym stopniu opiera się o RDF i biomasę. Na szczęście są w Polsce samorządy, które w przy wsparciu NFOŚiGW procedują budowę ciepłowni opartej na zgazowaniu paliw alternatywnych mając w zanadrzu wsparcie biomasą.

W dobie walki o niezależność energetyczną Polski, nie sposób wytknąć wpływu na wzrost cen nie tylko ograniczonej dostępności do surowca, ale również dodatkowych kosztów związanych z certyfikacją KZR INiG, zdaje się, że opłaty emisyjne przechodzą w opłaty związane z certyfikacją.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE