Jesteśmy jednym z nowocześniejszych przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju. Dajemy mieszkańcom Łomży ciepło w dobrej cenie i nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek uchybienia w procedurach. Takich, które skutkowałyby np. wzrostem kosztów funkcjonowania. Dlatego przed 1 stycznia 2022 roku wdrożyliśmy niezbędne zmiany zgodne z Kryteriami Zrównoważonego Rozwoju i audyt certyfikacyjny. Jesteśmy przygotowani na nowe wymogi związane z RED II, choć z perspektywy czasu, ostatnich wydarzeń, a przede wszystkim kosztów uważam, że mogliśmy jeszcze poczekać.

konferencja biomasa i paliwa alternatywne
konferencja biomasa i paliwa alternatywne
Radosław Żegalski
Prezes Zarządu MPEC sp. z o.o. Łomża

W MPEC Łomża kocioł na biomasę funkcjonuje od dwóch lat. Zapewnia 50 proc. produkcji ciepła. Za pół roku uruchamiamy kolejny, też na biomasę ale oprócz ciepła będziemy produkować jeszcze energię elektryczną. Gdybym dzisiaj miał podjąć decyzję o przejściu na biomasę zastanawiałbym się dłużej.

Reklama

Nadal bardziej opłaca się korzystać z biomasy niż węgla. Cena paliwa biomasowego w stosunku do paliwa węglowego z opłatami za CO2 nadal jest niższa o połowę, ale sytuacja z tym paliwem jest niepokojąca. Jako że zlokalizowani jesteśmy w północno-wschodniej Polsce to jeszcze kilka miesięcy temu to ja przebierałem w dostawcach zrębki. Połowa z nich oferowała produkt z Białorusi. Zaostrzająca się sytuacja polityczna spowodowała, że z rynku zniknęła połowa towaru. Dostawcy windują ceny, nie ma możliwości podpisania umów długoterminowych, bo oni sami nie wiedzą, co będzie za miesiąc czy pół roku. Do listopada 2021 r. płaciliśmy 17-18 zł za GJ, a obecnie cena dochodzi do 30 zł za GJ. W mojej opinii potrzeba nam roku lub dwóch, by rynek biomasy się ustabilizował a ceny powinny się obniżyć, choć nie do tego poziomu z połowy 2021 roku.

Obecnie w zrębkę zaopatrują nas dostawcy lokalni i okoliczne tartaki. Staramy się mieć z nimi relacje partnerskie, bo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Dzięki ich dostawom ciepłownia może oferować ciepło w jednych z najniższych cen w Polsce, a oni otrzymują zapłatę w ciągu 7 dni, co w obecnych, trudnych dla przedsiębiorców czasach, jest bardzo ważne.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE