W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zagadnienia związane z produkcją i wykorzystaniem biometanu w szybkim tempie zyskują na popularności. Mało kto jednak stawia pytanie na temat kosztów funkcjonowania takich instalacji.

Reklama

Biometan – możliwości wykorzystania

Według obecnego projektu tzw. „rozporządzenia systemowego” biometan definiowany jest jako „gaz palny zawierający głównie metan, uzyskany z uzdatniania biogazu lub metanizacji biosyngazu”.

Biometan/zielony gaz może być wykorzystywany np. zarówno w sektorze ciepłownictwa jak i transportu – w formie bioLNG, bioCNG lub jako biokomponent do paliw. Możliwości zagospodarowania jest wiele, należy jednak pamiętać, że finalnie o kierunkach wykorzystania zielonego gazu będą decydować aspekty ekonomicznie oraz formalno-prawne, które często bezpośrednio na siebie oddziałują.

W aktualnej wersji projektu rozporządzenia systemowego, biometan aby mógł być wprowadzony do sieci dystrybucyjnej, musi spełnić określone wymagania jakościowe – jednolite dla wszystkich rodzajów wprowadzanych gazów. W kontekście biometanu najpoważniejszymi ograniczeniami w zakresie wymagań jakościowych są dopuszczalne zawartości tlenu i wodoru – kolejno 0,2% i 0%. Spełnienie tak restrykcyjnych wymogów jakościowych stwarza:

  • po pierwsze duże problemy techniczne (zwłaszcza w przypadku najbardziej popularnej metody oczyszczania biogazu – membranowej),
  • jak i znacząco zwiększa koszty procesu uzdatniania.

Wobec powyższego nasuwa się więc pytanie – czy oczyszczanie biogazu do parametrów zbliżonych do gazu ziemnego jest zasadne w kontekście ekonomicznym?

Koszty oczyszczania biogazu – szacunkowa kalkulacja

W celu obliczenia przybliżonego kosztu oczyszczania biogazu do postaci biometanu (98,5% CH4) zostały wykorzystane dane firmy Iwanek, oferującej instalacje oczyszczania biogazu metodą membranową – charakteryzującą się względnie niższymi kosztami inwestycyjnymi w relacji do metod takich jak adsorbcja zmiennociśnieniowa czy płuczka wodna.

Według danych producenta przez pierwsze lata sprawność membran wynosi 100%, natomiast w kolejnych latach użytkowania instalacji wynosi ona 95 i 90%. System oczyszczania składa się z następujących etapów – 1 (oczyszczenie do 95% CH4), 2 i 3 (pełne oczyszczenie do 99% CH4). Koszty jednostkowe szacowane są dla instalacji przerabiającej rocznie 4 mln m3 biogazu. Czas trwania inwestycji wyznaczamy na okres 10 lat.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Henryk Ignaciuk, Paweł Gilowski / Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE