Program Edukacja Ekologiczna jest priorytetowym projektem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego programu dzięki wsparciu NFOŚiGW na warszawskich Bielanach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej.
Centrum Edukacji Ekologicznej
W ośrodku, który powstanie w ramach rządowego programu będą prowadzone działania z zakresu edukacji ekologicznej. Zajęcia skierowane mają być głównie do dzieci i młodzieży, ale też do rodzin oraz osób dorosłych z terenu całej Polski. Centrum przystosowane jest dla 220 osób jednorazowo. Znajdą tam dla siebie miejsce także osoby o różnych rodzajach niepełnosprawności: fizycznej, sensorycznej i intelektualnej, w tym także osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich. Obiekt położony będzie obok Lasu Młocińskiego, który stanowi doskonałą bazę do realizacji zajęć w terenie. Szacuje się, że do czerwca 2025 r. w projektach edukacyjnych realizowanych przez centrum ma brać udział 25 tys. osób rocznie.
Ekoedukacja w ekobudynku
Sam projekt budynku wpisuje się w idee ekologiczne, które propagowane będą w Centrum Edukacji Ekologicznej. Ośrodek ma mieścić się w budynku energooszczędnym, w którym zastosowane zostaną najnowsze technologie. Do pokrywania znacznej części zużywanej energii cieplnej i elektrycznej wykorzystana będzie energia ze źródeł odnawialnych.
„Źródłem ciepła mają być powietrzne pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Zapewniona zostanie także retencja wody. Umożliwi ją ogród deszczowy oraz szczelne zbiorniki podziemne na wodę deszczową, wykorzystywaną na potrzeby terenu zielonego otaczającego budynek. Zaprojektowana na dachu zieleń i pokrycie żwirowe zapewnią pozyskiwanie wód opadowych” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.
Czytaj także:„Klimatyczne Uzdrowiska” – ruszył program wsparcia od NFOŚiGW
Edukacja przyrodniczo – leśna
Budynek istniejącej leśniczówki po remoncie ma być miejscem ekspozycji poświęconej zrównoważonej gospodarce leśnej. Zaprezentuje również pracę i życie leśniczego i jego rodziny. Na terenie wokół Centrum i leśniczówki także będą prowadzone zajęcia i warsztaty wg autorskich scenariuszy oraz programu edukacji przyrodniczo – leśnej Lasów Miejskich – Warszawa „Przez edukację do zrównoważonego rozwoju”.
Na inwestycję NFOŚiGW przeznaczyło blisko 10 mln dotacji, z kolei całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 14,2 mln zł. Planowany termin realizacji zaplanowano na koniec marca 2024 r.
Rynek biogazu i biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Źródło i zdjęcie: NFOŚiGW
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE