Ruszył nabór wniosków do nowego programu NFOŚiGW . Skorzystają gminy uzdrowiskowe. Do rozdysponowania jest 250 mln zł na inwestycje ekologiczne.

„Klimatyczne uzdrowiska” – 250 mln zł., 50 gmin

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainaugurował wprowadzenie nowego programu „Klimatyczne Uzdrowiska”. 15 lipca ruszył nabór wniosków, który potrwa do roku 2024 lub do wyczerpania środków. Łączna pula środków w ramach programu to 250 mln zł. Projekt „Klimatyczne uzdrowiska” skierowany jest do gmin uzdrowiskowych, które przeznaczą wsparcie na walkę ze skutkami zmian klimatu. Wg NFOŚiGW z dofinansowania może skorzystać ponad 50 gmin i miejscowości ze statusem uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Reklama

Adaptacji do zmian klimatu i wsparcie efektywności energetycznej

Program „Klimatyczne Uzdrowiska” wpisuje się w Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu. Projekt jest dwuczęściowy, z czego pierwsza zakłada dofinansowanie w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Z kolei druga wsparcie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej na terenie gmin uzdrowiskowych. W drugim przypadku chodzi przede wszystkim o wymianę systemów cieplnych stosowanych w tych budynkach użyteczności publicznej nadal oparte są na paliwach kopalnych.

– Dla dobra nas wszystkich, dla zdrowia i dla klimatu trzeba to zmienić, a rola inwestycji publicznych prowadzonych wspólnie z samorządami jest w takich przedsięwzięciach kluczowa – powiedział szef NFOŚiGW, prof. Maciej Chorowski.


Czytaj także: Zainaugurowano program LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA


Cel programu „Klimatyczne uzdrowiska”

Głównym celem programu „Klimatyczne uzdrowiska” jest poprawa stanu środowiska w Polsce poprzez wdrożenie innowacyjnych i efektywnych rozwiązań.

„Inwestycje wsparte finansowo przez NFOŚiGW mają doprowadzić na terenie uzdrowisk do poprawy jakości powietrza i wzrostu efektywności energetycznej, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych, rozwoju zieleńców i parków, rozbudowy „zielono-niebieskiej” infrastruktury, w tym systemów zagospodarowania wód opadowych i kanalizacji deszczowej, a także budowy i modernizacji ujęć wód i sieci wodociągowych dla poprawy zaopatrzenia ludności w wodę do picia”. – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Budżet i wnioski

Budżet programu to 250 mln zł. Wnioski o dofinansowanie (w formie dotacji i pożyczek) można składać do NFOŚiGW w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) od 15 lipca 2021 r. do 29 marca 2024 r.

 

Rynek biogazu i biometanu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

zdjęcie: uzdrowisko-naleczow.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE