Pellet a ekogroszek. Na jaki piec się zdecydować? Kiedy decydujemy się na wymianę kotła często stajemy przed dylematem pellet czy ekogroszek. Oba paliwa opałowe mają swoje wady i zalety, warto więc prześledzić czym różni się właściwie palenie pelletem od używania ekogroszku.
Jednym z ważniejszych ostatnio czynników decydujących o naszym wyborze jest ekologia. Tutaj bez wątpienia wygrywa pellet. Ekogroszek, choć bowiem w swojej nazwie zawiera frazę eko, produkowany jest z węgla kamiennego (na rynku dostępne są granulaty o rozmiarze od 5 do 25 mm). Pellet natomiast produkuje się z biomasy, jest to więc odnawialne źródło energii (do produkcji wykorzystuje się głównie trociny drewniane, łuski słonecznika i słomy, które prasuje się w małe, 6- lub 8-milimetrowe granulki). W trakcie spalania pelletu emitowana jest taka ilość dwutlenku węgla, jaką pochłania drzewo w okresie swojego wzrostu. Podczas spalania ekogroszku emisja CO2 jest znacznie wyższa.
Drugim ważnym czynnikiem jest cena. Tutaj ze względu na wciąż rosnące ceny węgla sytuacja zaczyna się zmienić na korzyść pelletu. Choć wciąż opalanie ekogroszkiem jest nieco tańsze (możemy zaoszczędzić do kilkuset złotych w sezonie grzewczym), to korzyści związane np. z czystością, czy możliwością wykorzystania popiołu jako nawozu (pellet) wydają się wskazywać na wybór „zielonego” paliwa.
Oczywiście możemy też zdecydować się na zakup pieca, w którym możemy palić zarówno ekogroszkiem, jak i pelletem. Wtedy dylemat ekogroszek czy pellet możemy rozwiązywać w zależności np. od aktualnych cen tych paliw.
Tekst: Marcin Otoczak
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE