Od 9 do 27 grudnia trwają konsultacje zmian w programie Czyste Powietrze. Reforma była konieczna, aby wyeliminować nadużycia i przywrócić sprawne rozpatrywanie wniosków. Teraz NFOŚiGW czeka na opinie o propozycjach.

Reklama

Zakończono już pierwszy etap konsultacji. Wzięło w nim udział ponad 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Czyste Powietrze tymczasowo wstrzymane

Ogłoszono dwa terminy wznowienia przyjmowania wniosków:

  • 12 grudnia 2024 r. – od tego dnia będą mogły składać wnioski o termomodernizację i wymianę źródeł ciepła osoby, które uległy zalaniu na terenie województw dotkniętych powodzią.
  • 31 marca 2025 r. – program zostanie przywrócony w całości, zyska bardziej przejrzyste zasady i nowe źródło finansowania.

Czytaj też: Związek Miast Polskich: Nie zawieszać Czystego Powietrza!


– Przekazujemy projekt zmian w programie Czyste Powietrze do szerokich konsultacji, w których każdy może zgłosić swoje uwagi do 27 grudnia. Jest on już po pierwszym etapie konsultacji m.in. z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Sercem reformy programu Czyste Powietrze jest polska rodzina, której dzięki programowi dajemy wsparcie w modernizacji i ociepleniu domów oraz wymianie źródeł ciepła, a tym samym obniżeniu rachunków za ogrzewanie oraz poprawę stanu zdrowia poprzez ograniczenie smogu. Dlatego jest to głęboka reforma. Stawiamy teraz na podniesienie standardu energetycznego budynków, czego dotychczas w programie nie było – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Udział w konsultacjach można wziąć poprzez domenę NFOŚiGW.

O planowanych zmianach i problemach, jakie pojawiły się w programie Czyste Powietrze, informowaliśmy w poprzednich artykułach: Ponad pół miliarda złotych. To skala nadużyć w programie Czyste Powietrze i Program Czyste Powietrze zawieszony do wiosny.

Źródło: NFOŚiGW

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE