W lipcu br. przyjęto przepisy wprowadzające zmiany w gospodarowaniu bateriami. Regulacje dotyczą całego cyklu życia produktów: od projektu do końca eksploatacji. Celem rozporządzenia jest rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Nowe przepisy ustanowią jednolite reguły na rynku UE. Zmniejszą również wpływ baterii na środowisko i społeczeństwo.

Reklama

Nowe regulacje dotyczące baterii

Rada i Parlament Europejski przyjęły rozporządzenie 2023/1542 z 12 lipca 2023 r. w sprawie działających i zużytych baterii. Przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich rodzajów ogniw (w tym wszystkich przenośnych, przemysłowych, do pojazdów elektrycznych oraz samochodów i maszyn).

Dotychczasowe regulacje Unii Europejskiej (UE) obejmowały jedynie etap wycofania baterii z użytku. Nowe przepisy skupiają się w szczególności na gospodarowaniu zużytymi ogniwami.

– Nowe rozporządzenie, dzięki ustanowieniu jednolitych zasad w całej UE, będzie służyć poprawie działania rynku wewnętrznego UE w odniesieniu do baterii. Dzięki wymogom w zakresie bezpieczeństwa i etykietowania zapewniona będzie bardziej sprawiedliwa konkurencja – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.


Czytaj również: Ekologiczne baterie z aloesu? To możliwe!


Zmiany w gospodarowaniu bateriami

Rozporządzenie przede wszystkim:

  • wprowadza wymóg obliczania śladu węglowego baterii i udostępniania informacji w tym zakresie, w szczególności poprzez cyfrowy paszport,
  • określa cele w zakresie zbierania zużytych baterii przenośnych (63% do końca 2027 r. i 73% do końca 2030 r.) oraz z lekkich środków transportu (51% do końca 2028 r. i 61% do końca 2031 r.),
  • ustala cel dotyczący odzyskiwania litu na poziomie 50% do końca 2027 r. i 80% do końca 2031 r.,
  • określa obowiązkowe minimalne poziomy zawartości materiałów z recyklingu w bateriach przemysłowych oraz akumulatorach pojazdów i maszyn. Wstępne docelowe poziomy wynoszą 16% kobaltu, 85% ołowiu, 6% litu i 6% niklu. Ogniwa będą musiały posiadać dokumentację poświadczającą zawartość materiałów z recyklingu,
  • wprowadza wymogi dla operatorów co do należytej staranności (obowiązek ten nie będzie dotyczyć małych i średnich przedsiębiorstw). Rozporządzenie ustanawia kryteria dotyczące wydajności, trwałości i bezpieczeństwa oraz ścisłych restrykcji w odniesieniu do substancji niebezpiecznych (rtęć, kadm i ołów),
  • ustala wymogi informacyjne i dotyczące etykietowania baterii, m.in. w odniesieniu do komponentów i zawartości materiałów z recyklingu. Wprowadza także cyfrowy paszport oraz stosowanie kodu QR.

Przepisy wchodzą w życie dwudziestego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Rozporządzenie bateryjne jest wiążące i bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich UE.

Akademia inwestora biogazowego

źródło: MRiT

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE