Warszawski Urząd Miasta wystosował poradnik dla mieszkańców stolicy. Opisuje on zmiany klimatu i propozycje działań, których wdrażanie zminimalizuje negatywne oddziaływanie na środowisko.
5. Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie już 12-13 października
Adaptacja do zmiany klimatu
„Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu” to pozycja, która może okazać się interesująca zarówno dla osób dopiero rozpoczynających swoją ekologiczną przygodę, jak i dla dobrze zaznajomionych z tematem. Krótka broszura wyjaśnia zarówno kwestie takie jak różnica między klimatem i pogodą czy działanie efektu cieplarnianego, jak i przedstawia czynności podejmowane przez miejskie władze w celu ograniczenia skutków zmian.
Czytelnik dowiaduje się także, co może robić samodzielnie, by powstrzymywać katastrofę klimatyczną. Dodatkowo podawane są informacje na temat bieżących dofinansowań, których miasto udziela na rzecz działań prośrodowiskowych.
Czytaj dalej: Politechnikę Warszawską ogrzeje ciepło ze ścieków?
Użyj budżetu obywatelskiego, aby poprawić stan miasta
Działania warszawiaków mogą przyjąć skalę mikro – obejmując przy tym odpowiedzialną gospodarkę wodną czy zwiększenie ilości zieleni we własnej przestrzeni. Ale jeśli ma się odpowiednią przestrzeń i budżet, to rozważyć można operowanie w skali makro. Chociażby poprzez zakładanie zielonych dachów czy budowę ogrodu deszczowego. Poradnik przedstawia dedykowane do tego celu rośliny.
Dla bardziej ambitnych warszawiaków powstała krótka instrukcja, jak samemu przyczynić się do poszerzania obszarów zieleni miejskiej. Finanse na ten cel mogą pochodzić z budżetu obywatelskiego. Taki projekt ma prawo zgłosić każdy – nawet osoba niepełnoletnia lub niezameldowana na terenie miasta, ale będąca jego mieszkańcem.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!Zdjęcie: pixabay
Źródło: UM Warszawa