Zmiana ogrzewania na pelletowe? Programy dofinansowujące obejmują kotły dla domów, szkół, przedszkoli, budynków gminnych oraz przedsiębiorstw. Nawet bez tego wsparcia zmiana ogrzewania się opłaca. A tym bardziej, gdy na wyciągnięcie ręki jest dofinansowanie nawet do 90% wartości zakupu kotła i całej instalacji!

Program Priorytetowy Czyste Powietrze realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma wspierać wymianę nieefektywnych i trujących kotłów w budownictwie jednorodzinnym.

Reklama

Dofinansowanie wynosi od 30 do 90%.


Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego to indywidualnie zaprojektowane dofinansowanie dla każdego województwa w Polsce. Dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym oferta dostosowana jest do potrzeb każdego regionu. W Polsce potrzeby termomodernizacji, wymiany kotłów, instalowania OZE są bardzo duże. Dlatego każde województwo ma do dyspozycji sporo pieniędzy. Wsparcie z EFRR jest przeznaczone dla Jednostek Samorządu Terytorialnego oraz przedsiębiorców. Może dotyczyć mieszkańców, jeżeli samorząd pozyska środki na powszechną wymianę kotłów w całej gminie. Indywidualnie mieszkaniec nie może ubiegać się o te środki w urzędach marszałkowskich, ale mogą dysponować tymi pieniędzmi urzędy gmin.

Dofinansowanie do 85% wartości inwestycji.


Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy, czyli tzw. fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Śr. i Płd. oraz krajom bałtyckim.

Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tworzą go państwa UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Polska jest największym beneficjentem i otrzymała 809,3 mln euro.


Przydatne strony internetowe:
www.czystepowietrze.eu
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
www.eog.gov.pl


Fundusze wpierają kotły na pellet firmy Kostrzewa

Fundusz Norweski (Norway Grants) dofinansował w 65% instalację kotłowni na pellet drzewny w OLANDII. Położenie w wielkopolskiej Krainie 100 Jezior, Sierakowskim Parku Krajobrazowym i otulinie Puszczy Noteckiej czyni OLANDIĘ miejscem wyjątkowo urokliwym. Oddychając czystym powietrzem pośród zieleni, można w tym folwarku wypocząć. Ale też zjeść dania serwowane w duchu slow food, napić się wina lub zrelaksować w spa.

Ogrzewanie ośrodka i ciepłą wodę dla gości zapewniają urządzenia marki KOSTRZEWA. W budynku, pełniącym w ubiegłych wiekach funkcję młyna, zamontowano dwa kotły c.o. Maxi Bio SPIN – każdy o mocy 285 kW. Urządzenia są przystosowane do spalania pelletu klas A1, A2 oraz B. Przed modernizacją ośrodek ogrzewano paliwem gazowym, co generowało bardzo wysokie koszty.

– Jesteśmy miejscem utożsamianym z naturą. Dlatego zdecydowaliśmy się na ekologiczny system ogrzewania – mówi prezes  zarządu OLANDII, Olaf Makiewicz. – Rozważaliśmy również pompę ciepła, ale realizacja takiego zamierzenia zwróciłaby się dopiero po kilkudziesięciu latach. Zastosowanie pelletu jako paliwa okazało się najlepszym rozwiązaniem, łączącym w sobie ekologię i ekonomię.

Dlaczego wybór padł na firmę KOSTRZEWA?

– Cenimy sobie dobre, krajowe marki, bo warto wspierać rodzimy biznes – wyjaśnia Olaf Makiewicz. – Sami jesteśmy firmą rodzinną i takie też preferujemy. Kluczowym argumentem była jednak innowacyjność w technice spalania: zastosowanie rotacyjnego palnika, pozwalającego zmniejszyć awaryjność urządzenia, wynikającą ze spalania pelletu różnej jakości.

Kocioł Maxi Bio SPIN 285 kW, dzięki rotacyjnemu palnikowi, umożliwia ekonomiczne i ekologiczne spalanie pelletu klas: A1, A2 oraz B. Urządzenie wpisuje się w standardy 5. klasy według normy PN EN 303:5-2012. Użytkowanie urządzeń nie wymaga dużej uwagi. W OLANDII są one obsługiwane przez przeszkolonego konserwatora.


Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie. Kliknij i sprawdź!


Nie ma potrzeby zatrudniania palacza. Dzięki zastosowaniu modułu internetowego, istnieje możliwość zdalnego sterowania i kontrolowania pracy kotła, w tym regulowania jego zapotrzebowania na paliwo oraz zbliżającego się terminu usuwania popiołu. Wszystkie niezbędne informacje wyświetlane są na ekranie smartfona. Takie udogodnienie bardzo sobie chwali prezes Olaf Makiewicz. Kotły Maxi Bio SPIN wraz z elektrownią fotowoltaiczną o mocy 40 kW oraz wiatrową o mocy 5 kW tworzą ekologiczną instalację, zapewniającą obiektowi pełną dostawę ciepła oraz wypełniającą połowę zapotrzebowania na energię elektryczną, które pochodzą ze źródeł odnawialnych.


Więcej bezpłatnych informacji na temat aktualnych programów dofinansowujących kotły na pellet w domu, gminie lub firmie można uzyskać pod nr infolinii: 500 543 944.


W obiekcie zastosowano dwa kotły grzewcze: uzupełniające się oraz pełniące rolę rezerwowego źródła ciepła, np. podczas prac serwisowych czy konserwacyjnych. Kotły mogą więc pracować naprzemiennie, co wydłuża okres żywotności technologii zainstalowanej w kotłowni.

Kotły na pellet to bardzo dobre rozwiązanie do każdego rodzaju obiektu, gdzie ogrzewanie ma być ekologiczne i tanie w eksploatacji. Ogrzewanie na pellet jest tańsze od węgla, gazu ziemnego i płynnego oraz oleju opałowego.

Dzięki zastosowaniu dodatkowego magazynu na pellet, tankowanie odbywa się automatycznie z pojazdu cysterny i nie zachodzi konieczność ręcznego uzupełniania zasobnika między kotłami. Firma KOSTRZEWA posiada kompleksowy system magazynowania i podawania pelletu do kotłów od 8 kW do 300 kW.

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Zmiana ogrzewania na pelletowe?

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE