IP3 Corporation („IP3”) i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA (ZE PAK) zawarły porozumienie. Współpraca dotyczyć będzie wdrożenia i rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Zostanie opracowany plan, który ma na celu szybkie i efektywne wprowadzenie energii jądrowej do Polski.
ZE PAK i technologie jądrowe
ZE PAK angażuje się obecnie w różne inicjatywy związane z technologiami jądrowymi, które mogą zapewnić Polsce czystą i tanią energię. Planowane jest również wykorzystanie atomu do produkcji wodoru, który może mieć zastosowanie w różnych sektorach gospodarki.
Współpraca ZE PAK i IP3 Corporation
O IP3 Corporation to wyspecjalizowane przedsiębiorstwo, działające w obszarze planowania, rozwoju, finansowania i eksploatacji nowych projektów w dziedzinie energetyki jądrowej. IP3 i Minard Capital reprezentują kapitał o wartości 28 miliardów USD. Głównym celem inwestycyjnym firmy są projekty związane z czystą energią.
Współpraca ZE PAK i IP3 będzie m.in. polegała na wypracowaniu i uzyskaniu zgód odpowiednich władz i urzędów, w tym amerykańskich i polskich. Może obejmować również pozyskanie akceptacji ze strony organów nadzorczych i regulacyjnych w poszczególnych krajach, które będą dostawcami danych technologii. Strony będą wspólnie pracować nad przygotowaniem Planu Wdrożeniowego i Finansowego w celu stworzenia wymagań, a następnie zamówienia konkretnych rozwiązań. W ramach planu, zostanie wypracowane najlepsze dostępne połączenie technologii, komponentów i usług potrzebnych do opracowania i wdrożenia rozwiązań jądrowych.
Rola energii jądrowej
-Energia jądrowa będzie odgrywała kluczową rolę w światowym miksie energii. Chcemy, aby państwa wysoko uprzemysłowione mogły wykorzystać istniejące technologie i skutecznie zrealizować cele klimatyczne wyznaczone na 2040 rok – powiedział Michael Hewitt, współzałożyciel i Prezes IP3. – Plan ten, realizowany przez m.in. przez sektor prywatny, pozwoli Polsce wejść z sukcesem na ten wymagający rynek i przygotować się do przejścia na technologie wodorowe i jądrowe.
Michael Hewitt ogłosił, że do zespołu i zarządu IP3 dołączyła Georgette Mosbacher, była ambasador USA w Polsce.
– Technologie jądrowe są kluczowym elementem, który może zapewnić Polsce i pozostałym krajom grupy Trójmorza wystarczającą ilość czystej energii. Długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski, wymaga obecności w tym obszarze również sektora prywatnego, jak i planu wspierania innowacyjności w zakresie systemów jądrowych – powiedziała Georgette Mosbacher.
Zarejestruj się na Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie
„Polska potrzebuje czystej i taniej energii”
– Polska – jej mieszkańcy i gospodarka potrzebują czystej i taniej energii, a taką mogą zapewnić nam w niedługim czasie technologie jądrowe. Projekty atomowe, niezależnie czy planowane w Polsce czy zagranicą, muszą mierzyć się ze skomplikowaną materią regulacyjną i uwarunkowaniami politycznymi. Dlatego poprosiliśmy o współpracę renomowaną amerykańską firmę doradczą IP3. Liczymy, że pomoże nam wypracować właściwe decyzje w obszarach, w których nie mamy doświadczenia. Cieszę się, że ZE PAK będzie współpracował z IP3 oraz że nasz projekt będzie wspierała Pani Ambasador Georgette Mosbacher – powiedział Zygmunt Solorz.
ZE PAK do 2030 r. odejdzie od węgla
– ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030. Jest to najbardziej ambitna i najbardziej konkretna z deklaracji dekarbonizacyjnych złożonych przez polskie koncerny energetyczne. ZE PAK rozwija już obecnie projekty związane z produkcją czystej i zielonej energii, takie jak gospodarka wodorowa, farmy wiatrowe czy ukończona niedawno największa farma słoneczna w Polsce – powiedział Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK.