Każda biogazownia, w której zmierza się stosować uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego (dalej UPPZ) m.in.  obornik, gnojowicę, serwatkę czy odpady z zakładów mięsnych, jest zobowiązana na 30 dni przed rozpoczęciem działalności złożyć wniosek o zatwierdzenie działalności nadzorowanej do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Powyższy wymóg dotyczy wszystkich instalacji, niezależnie od skali działalności w tym mikrobiogazowni rolniczych. Przez rozpoczęcie działalności nadzorowanej należy rozumieć wprowadzenie do zbiornika fermentacyjnego np. gnojowicy lub innych UPPZ kat. 2 lub 3 oraz zainicjowanie procesu produkcji biogazu. Należy dopełnić tych formalności, aby uniknąć przykrych konsekwencji finansowych w postaci wysokich kar administracyjnych.

Reklama

Zatwierdzenie weterynaryjne biogazowni

Przed złożeniem wniosku do Powiatowego Lekarza Weterynarii (dalej PLW) należy zapewnić:

  • odpowiednią infrastrukturę techniczną i wyposażenie zgodne z wymaganiami określonymi w Załączniku nr V do rozporządzenia (UE) nr 142/2011 r.;
  • opracowany i wdrożony system HACCP;
  • opracowany i wdrożony program zwalczenia szkodników.

Prawidłowo zaprojektowana biogazownia na ogół posiada odpowiednią infrastrukturę techniczną, jednak nie posiada opracowanych i wdrożonych procedur HACCP. Dlaczego konieczne wdrożenie systemu HACCP w biogazowni przetwarzającej substraty pochodzenia zwierzęcego?


Sprawdź: Biometan – czy to już jest przełom?


Bez opracowanego i wdrożonego systemu HACCP biogazownia nie otrzyma pełnego zatwierdzenia działalności, ponieważ nie wypełni się wymogu zawartego w art. 29 rozporządzenia (WE) nr 1069 z 2009 r.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE