Jak wynika z badania Alians OZE zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia, zapotrzebowanie na fotowoltaikę nie maleje. Wręcz przeciwnie. Wciąż rośnie liczba nowych instalacji. Co więcej, posiadacze już istniejących, planują rozbudowę. Zwiększenie liczby paneli deklaruje 26% z nich.

Fotowoltaika to szanse i oszczędności

Jak wynika z badania Alians OZE „OZE Index – Fotowoltaika oczami Polaków” w kwietniu 2021 r., Polacy szukają nowych rozwiązań w zakresie OZE i chętnie korzystają z możliwości wyprodukowania jak największej ilości czystej energii, jaką daje fotowoltaika. Użytkownicy widzą w tym rozwiązaniu nowe szanse i oszczędności.

Reklama

Rosnące zapotrzebowanie na energię i wzrost cen prądu wytwarzanego w tradycyjny sposób powodują, że boom na instalacje fotowoltaiczne w Polsce jest ogromny. Coraz większa ilość konsumentów nie tylko zastanawia się nad taką inwestycją, ale w przypadku już powstałych realizacji – także nad jej rozbudową. Dotyczy to zarówno elektrowni przydomowych, biznesowych jak i rolniczych.

Rozbudowę planuje 26% badanych

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że już 26% właścicieli instalacji fotowoltaicznych chce je rozbudowywać lub zakupić dodatkową. Ponad dwukrotnie więcej respondentów (57%) jest zadowolonych z aktualnej elektrowni PV i planuje korzystać z nich w niezmienionej formie.  Z kolei 16% badanych nie ma jeszcze zdania na ten temat.

 

Alians

 

– Rozbudowa instalacji fotowoltaicznych staje się naturalnym procesem, gdyż coraz więcej gospodarstw domowych w Polsce posiada nowe urządzenia elektryczne np. klimatyzację, oczyszczacze powietrza czy sprzęt potrzebny do pracy zdalnej. Dodatkowo ich użycie w domach wzrosło szczególnie w ostatnim roku podczas lockdownu. Widząc rosnące rachunki za tradycyjny prąd, świadomy konsument po prostu będzie szukał tańszej i zdrowszej dla środowiska energii  – mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE.

Widać to po motywacjach do rozbudowy instalacji PV przebadanych konsumentów. Chęć produkcji większej ilości energii deklaruje 31% z nich. Drugim najczęściej wymienianym czynnikiem są oszczędności. Co dziesiąty respondent stwierdził, że planuje objąć instalacją nową powierzchnię lub budynek. Oprócz tego wskazywano takie odpowiedzi jak zwiększenie efektywności energetycznej, chęć dodatkowego zarobku czy uniezależnienie od dostawcy prądu.


Czytaj też: Powstała największa farma fotowoltaiczna w Polsce


 

Zainteresowanie zieloną energią rośnie

Przebadani właściciele instalacji fotowoltaicznych jeszcze bardziej są otwarci na nowe rozwiązania gwarantujące ekologiczną energię. W ciągu najbliższego roku aż 54% z nich chce zainwestować w pompy ciepła, 29% w magazyny energii, 16% w samochód elektryczny, a 23% w stacje do ich ładowania.

– Właściciele instalacji fotowoltaicznych są świadomymi konsumentami, którzy wyznaczają trendy energetyczne. Widząc, że instalacje FV przynoszą realne zyski chcą poszerzać ten kapitał. Zainteresowanie pompami ciepła jest naturalne. Korzystanie z pompy ciepła zasilanej  PV, to w pełni ekologiczne i atrakcyjne ekonomiczne rozwiązanie – dodaje Jakub Jadziewicz.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

źródło: informacja prasowa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE